Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Arktida je v ohrožení. Za pár let by z ní mohl led úplně zmizet. Proč taje rychleji než Antarktida?

Arktida je v ohrožení. Za pár let by z ní mohl led úplně zmizet. Proč taje rychleji než Antarktida?

Arktida taje mnohem rychleji, než se čekalo, a do roku 2040 by z oblasti kolem Severního pólu mohl led nadobro zmizet. Alarmující zjištění přinesla zpráva Arktické rady, která sdružuje státy, jejichž území do oblasti zasahuje. Ničivé důsledky globálního oteplování se nevyhýbají ani Antarktidě, tání je zde ale z několika důvodů mnohem pomalejší. Proč? S vysvětlením přišla německá stanice Deutsche Welle.  

Zatímco budoucnost Arktidy nevypadá vůbec růžově, prognóza pro kontinent u jižního pólu je lepší, než se předpokládalo. Podle vědců z univerzity v Leedsu je skutečná míra tání Antarktidy v porovnání s dřívějšími odhady pouze třetinová. Zde ale veškerý optimismus končí. Antarktida následkem globálního oteplování taje a trhlinka na čtvrtém největším šelfu může předznamenávat katastrofickou podívanou, kdy se jeden z největších ledovců rozpadá do moře.

Vědci se shodují, že globální změny klimatu v budoucnu povedou k roztání ledu jak na severním, tak na jižním pólu. Teplota vzduchu i vody totiž neustále roste a období zimy je stále kratší, ledové kry se tak stále zmenšují. Tento proces však na obou pólech probíhá odlišně. Proč?

Stejné, ale přesto odlišné

Arktida i Antarktida jsou vzdálená mrazivá místa plná ledu, proto mají lidé často dojem, že jsou téměř identická. Ve skutečnosti jsou však velmi odlišná. První, nejviditelnější rozdíl jsou zvířata, která zde žijí. Zatímco Arktida je přirozeným prostředím pro lední medvědy, například tučňáci jsou typickým zvířecím druhem pro Antarktidu.

Druhým kontrastem je geografie. Arktida je fakticky polo-uzavřený oceán, který je téměř kompletně obklopený pevninou. Led tak nemá příliš mnoho místa, aby se rozpínal do stran. Kry se pak hromadí jedna přes druhou a vyvářejí masivní hřebeny. Arktický led je navíc tlustší a zamrzlý zůstává i během léta. V zimě led dosahuje rozlohy 15 milionů kilometrů čtverečních, na konci léta pak obvykle zůstane asi sedm milionů.

Naopak Antarktida je pevnina obklopená oceánem. Mořský led se zde volně pohybuje a často pluje na sever do teplejších vod, kde v letních měsících roztaje. Led, který se na Antarktidě vytvoří během zimy, tak v létě na rozdíl od Arktidy téměř roztaje. V zimních měsících rozloha ledu dosahuje až 18 milionů kilometrů čtverečních, koncem léta však zůstanou asi jen tři miliony.

Na Arktidu působí vyšší teplota oceánu

Zvětšování a tání ledu je součástí každoročního cyklu a malé kolísání objemu mořského ledu je naprosto běžné. Od počátku 70. let však vědci zaznamenávají stále větší ubývání ledu jak v Arktidě, tak v Antarktidě. Důvodem je globální změna klimatu. Vzhledem k tomu, že je Arktida ve skutečnosti oceán a je složena převážně z mořského ledu, je více ovlivňována rostoucími teplotami oceánu než Antarktida, která je naopak pevninou pokrytou ledem.

Antarktida je v menším ohrožení také z dalšího důvodu. Ztrácí sice mořský led, na jiných místech se ale tvoří led nový. Zatímco tak západ Antarktidy taje, silné sněžení ve východní a centrální oblasti způsobuje, že zde led přibývá. I za tímto jevem podle odborníků stojí globální změny. Čím jsou totiž teploty vyšší, tím je větší i vlhkost, která následně vede právě ke sněžení. Led na Antarktidě tak vzniká a taje zároveň. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1