Astronomové zřejmě vyfotili černou díru. Kde sledovat oznámení průlomového objevu? | info.cz

Články odjinud

Astronomové zřejmě vyfotili černou díru. Kde sledovat oznámení průlomového objevu?

Astronomové zřejmě mají unikátní snímky černé díry. To si odborná veřejnost alespoň slibuje od tiskové konference, kterou svolali lidé z projektu Event Horizon Telescope (EHT) na středeční 15. hodinu SELČ. Detaily známé nejsou, vědci ale avizovali zveřejnění průlomového výsledku. Kde to sledovat?

Pokud by mezinárodní projekt skutečně černou díru vyfotil, bylo by to poprvé, co by se to lidstvu podařilo. Černé díry už sice popsal Albert Einstein ve své teorii relativity z roku 1915 a první z nich vědci objevili v roce 1964, ale nikdo ji dosud neviděl.

Tisková konference, na níž přelomový objev zazní, se bude konat na sedmi místech planety současně. V Bruselu a Washingtonu v angličtině, v Lyngby v dánštině, v Santiagu ve španělštině, v Šanghaji a na Tchaj-wanu v mandarínštině a v Tokiu v japonštině. V Praze bude její přenos k vidění v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Diváci ji ale budou moci sledovat po celém světě prostřednictvím internetových streamů.

Černé díry mají natolik silné gravitační pole, že jej žádný objekt ani světlo nemůžou opustit. Nalézají se v jádrech většiny galaxií. Například ta ve středu naší galaxie, na níž se zaměřil EHT, je ale neaktivní. Samotné černé díry jsou prakticky vzato neviditelné, je však možné zachytit jejich siluety.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud