Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Australský podnikatel nabízí tučnou odměnu za informace, které odhalí záhadné tajemství z pouště

Australský podnikatel nabízí tučnou odměnu za informace, které odhalí záhadné tajemství z pouště

Na australské náhorní planině poblíž městečka Marree se nachází jedno z největších a zároveň nevyřešených tajemství moderních dějin země. Australský podnikatel nyní nabízí tomu, jehož informace povedou z rozluštění záhady, rovných 5 tisíc australských dolarů.

Geoglyfy budí pozornost vědců i laiků už dlouhá staletí. Těmi nejznámějšími jsou například obrazce na platině Nazca v jižním Peru, které vznikly daleko před naším letopočtem. Dnes se ale pozornost soustředí na přibližně 4 kilometry velký obrys domorodce uprostřed Austrálie.

Takzvaný „Marree Man“ je jedním z největších geoglyfů světa a ač se o jeho původu nic zásadního neví, během 20 let zkoumání na sebe stačil navázat nespočet uvěřitelných i neuvěřitelných teorií. Tu pravdivou se podle serveru CNN před dvěma lety rozhodl odhalit podnikatel Dick Smith.

Od roku 2016 spolu se svým týmem nad záhadným Marree Manem trávili spoustu času. Zkoumali nejrůznější dostupné důkazy, obrázky a videa. Ale bez zjevného úspěchu. Smith nyní doufá, že jim v dalším pátrání pomůže peněžitá odměna, díky níž by se mohli dostat k dalším důležitým informacím.

„Nejsou tam žádné chyby. Je to profesionální práce,“ řekl Smith o geoglyfu serveru ABC News. „Nemyslím, že to dělal jeden člověk. Museli být tři nebo čtyři a stejně to muselo trvat celé týdny. Ale jak je možné, že i dvacet let poté, nikdo nic neví?“

Nejpravděpodobnější verze příběhu je ta, který tvrdí, že za obrazcem stojí skupinka Američanů. Bezprostředně po objevení Marree Mana totiž přišlo do nedalekého hotelu a tamních novin několik anonymních tiskových zpráv. Gramatika ale odpovídala spíše amerického angličtině než té australské.

Nicméně mnoho Australanů, včetně Smithe, si myslí, že šlo spíše o „matení nepřítele“, nežli o skutečný důkaz. Část lidí totiž vidí autora obrazce v domorodém umělci Bardiu Goldbergovi. Ten se ale nikdy k ničemu nepřiznal a zemřel už v roce 2002. Někdo se dokonce domnívá, že záhadnou postavu vytvořila australská armáda nebo letectvo, když tamní prostory v 90. letech opouštěly.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744