Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Až sedmkrát vyšší riziko onemocnění. Obezita neúměrně zatěžuje ledviny, varují odborníci

Až sedmkrát vyšší riziko onemocnění. Obezita neúměrně zatěžuje ledviny, varují odborníci

Obézní lidé mají podle odborníků až sedmkrát vyšší riziko, že budou mít chronické onemocnění ledvin. Obezita zatěžuje ledviny vyšší potřebou filtrace a očišťování krve. Také častěji vede k vysokému krevnímu tlaku a cukrovce, což ledviny rovněž poškozuje. Při příležitosti světového dne ledvin, který připadá na 9. března, to novinářům řekl Štěpán Svačina, obezitolog a přednosta III. interní kliniky endrokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Lidé podle Svačiny většinou nevědí, že obezita riziko onemocnění ledvin zvyšuje. V časných fázích se onemocnění nijak neprojevuje a pacienti zpravidla nemají žádné potíže. Odhalit špatnou funkci ledvin přitom může jednoduché vyšetření na bílkoviny v moči, které lidem doporučují praktičtí lékaři.

„Obezita zatěžuje ledviny vyšší potřebou filtrace a očišťování krve, to se týká vysokého stupně obezity. Dále jsou častější močové infekce, které poškozují ledviny, ale daleko významnější je to, že obezita vyvolává cukrovku a hypertenzi, a to jsou dvě nemoci, které poškozují ledviny,“ řekl ČTK Svačina. Většina pacientů na dialýze, kdy se jim čistí krev, jsou podle Svačiny lidé s cukrovkou. U obézních lidí je podle něj také čtyřikrát častější nádor ledvin.

U některých pacientů se onemocnění ledvin odhalí až ve chvíli, kdy jsou se selháním ledvin hospitalizováni. To se před několika lety stalo i pacientovi Františkovi Černému, při tom několik let před tím u něj lékaři odhalili vysoký krevní tlak, který ale nebyl dobře léčen. Černý poté musel docházet několikrát týdně na dialýzu a tři roky čekal na transplantaci ledvin. Operaci podstoupil loni v lednu.

Kromě návštěvy praktického lékaře, který může vyšetření odhalující problémy ledvin doporučit, mohou lidé využít i bezplatných vyšetření, které budou 9. března nabízet některá dialyzační střediska. Jejich seznam naleznou na internetové stránce www.svetovydenledvin.cz.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link