Barbie poprvé dostane hidžáb. Nová panenka od Mattelu se inspirovala americkou sportovkyní | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Barbie poprvé dostane hidžáb. Nová panenka od Mattelu se inspirovala americkou sportovkyní

Barbie poprvé dostane hidžáb. Nová panenka od Mattelu se inspirovala americkou sportovkyní

Firma Mattel chystá novou panenku. Barbie, která bude mít podobu šermířky Ibtihaj Muhammadové, bude mít jako příslušenství kord a vůbec poprvé v historii hidžáb. Prodávat by se měla od příštího roku.

Panenka s pokrývkou hlavy bude součástí kolekce Shero, která obsahuje Barbie, které mají podobu významných a úspěšných žen. Hračky s vlastní podobiznou se tak podle magazínu The New Yorker dočká i šermířka amerického původu Ibtihaj Muhammadová, která jako první americká sportovkyně startovala na olympijských hrách v roce 2016 v tradiční muslimské pokryvce hlavy hidžábu. Panenka bude mít také kord a ochrannou kuklu.

„Jsem šťastná, že malé holčičky si teď budou moci hrát s Barbie, která se rozhodla, že bude nosit hidžáb. Splnil se mi dětský sen,“ uvedla Muhammadová na svém twitteru. Při navrhování panenky měla prý tři přání. Aby její figurka měla silnější nohy jako má ona, tmavé oční linky a hidžáb.

Mezi další významné ženy, které mají hračku se svojí podobou v kolekci Shero, patří například olympijská gymnastka Gabby Douglasová, modelka Ashley Grahamová nebo herečka Zendaya. Panenky přitom nejsou podobné svým vzorům jen obličejovými rysy a vlasy, ale i tělesnými proporcemi. Firma Mattel se tak snaží odrážet kritiku, která se na ni už roky snáší.

Loni například uvedla na trh Barbie z řady Fashionista, které obsahují panenky, které představují vysoké a menší ženy, i ty, které mají plnější křivky než klasické panenky od Mattela. Také mužská verze hračky se pozvolna mění. Přítel Barbie Ken je od letošního června k dostání v sedmi barevných odstínech kůže.

Firmu Mattel už několik let obviňují lidé z toho, že díky svým panenkám s perfektním vzhledem vytváří pro dívky nedosažitelný vzor. Touha k jeho přiblížení pak může vést i k psychickým potížím a poruchám příjmu potravy. Firma uvedla, že ve srovnání s loňským rokem jí za minulé čtvrtletí klesly prodeje o 6 %.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.