Během ramadánu za mě ochutnávají kolegové, říká pro INFO.CZ muslimský kuchař Mohammed | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Během ramadánu za mě ochutnávají kolegové, říká pro INFO.CZ muslimský kuchař Mohammed

Během ramadánu za mě ochutnávají kolegové, říká pro INFO.CZ muslimský kuchař Mohammed

Je 21:08, slunce na jihu Francie zrovna zapadlo a kuchař Mohammed, který pochází z Alžírska a od roku 2003 žije ve Francii, finišuje přípravy na večeři se svou ženou. Má za sebou první – podle jeho slov nejtěžší – týden ramadánu. Půst letos připadl na dobu, kdy je na náročné stáži u jednoho z nejznámějších francouzských kuchařů Érica Trochona v Paříži, a tak si vzal alespoň na pár dní dovolenou a odjel si odpočinout domů do Marseille.

V médiích se v těchto týdnech probírala slova dánské ministryně o tom, že by muslimové neměli během ramadánu chodit do práce, sám sis vzal volno, souhlasíš s ní?

Tady ve Francii si hodně lidí plánuje dovolenou právě na ramadán. Buď proto, že je půst fyzicky náročný a chtějí mít zkrátka volnější režim - tak jako já - anebo třeba chtějí jet za svou rodinou do Maghrebu. Na druhou stranu znám i lidi, co by si nikdy dovolenou během ramadánu nevzali, protože by si ji neužili v klasickém slova smyslu. Je to individuální, myslím, že by to neměl nikdo nakazovat.

Dávají zaměstnavatelé ve Francii lidem držícím ramadán nějaké úlevy?

Myslím, že ne a nikdo to po nich nechce, ani chtít nemůže. Francie je laický stát. Nikdo nedělá rozdíly, všichni dělají, že vše probíhá jako běžně.

Přesto… ty jako kuchař zvládneš přípravu oběda i večeře v náročném provozu bez jediného sousta nebo loku vody?

Musím říct, že ve Francii je to náročné, obědy v restauracích se servírují od 12 do dvou hodin, pak máte krátkou pauzu a pak už zase na šestou musíte chystat večeře. Přiznám se, že v nejtěžších chvílích se holt napiju trošky vody nebo si dám malý kousek ovoce, jinak by to nešlo.

Jak ochutnáváš to, co vaříš?

Ochutnávají za mě kolegové. Musím jim důvěřovat. Sám se najím až večer po službě.

Jak to pak vypadá? Vyskládáš ledničku a jíš až do úsvitu?

Někteří to tak dělají, bez legrace. Najedí se večer a v pět ráno si klidně dají steak, aby přes den vydrželi. Já se většinou najím večer, ale přes noc už si dám na noční stolek jen ovoce, smoothie a vodu. Pak si dám budík, abych si něco dal ještě před rozedněním. No a někteří radši spí až do odpoledne, aby co největší část dne zaspali, ale to se týká spíš kuřáků a milovníků kávy. Kamarádi, co kouří, také třeba už měsíc předem začnou omezovat počet cigaret, aby to pro ně nebylo tak drastické celý den nekouřit.

Vnímáš to, že jsou lidé, kteří si musí odepřít svoje radosti, agresivnější, jak se občas říká?

Řekl bych spíš, že ti, co jsou agresivní, jsou agresivní ramadán neramadán. Obecně má být ramadán obdobím klidu. Vždyť člověk ani fyzicky na nějaké násilí nemá sílu, když nejí.

Co je nejtěžší pro tebe?

Nekouřím, ani nepiji alkohol, takže s tím problém nemám. Obecně to snáším celkem dobře. Občas jsem unavenější nebo mě třeba první týden bolí hlava. Ale jinak je to opravdu o víře. Pokud věříte a berete ramadán vážně, tak to není složité. Fyzicky se očistíte, je to v podstatě takový detox. Ale především prověřujete svou víru, učíte se soucítit s chudými, co nemají co jíst, a také se věnujete svým blízkým, kdy společně sdílíte jídlo. Mám tu sice ženu, ale musím říct, že absence rodiny je pro mě asi nejtěžší. Ramadán ve Francii a v Alžírsku se vůbec nedá srovnávat.

V čem?

Pokud zůstanu u kuchařské terminologie, tak to tu vůbec nemá stejnou chuť. V Alžírsku jde o celospolečenskou událost, všichni tím žijí. Zvou se k sobě domů nebo jdou ven. Je to úplně jiné pojetí kuchyně, vaření a sdílení jídla, které má spirituálnější aspekt. Když nemáte ve Francii rodinu, je to úplně jiné.

Tvoje žena není muslimka, drží ramadán s tebou?

Zkoušela to pár dní, ale myslím, že je to bez víry těžké. Večer jíme společně, ale přes den je ohleduplná a vůbec se o jídle nebavíme. Také přede mnou přes den nejí, aby mi nedělala chutě. Občas vznikají i komické situace. Doma mám kalendář, který si na začátku ramadánu vyzvednete v halal řeznictví a který vám určuje, v kolik každý den končí půst a v kolik můžete začít jíst. Když jsem byl v Paříži, volal jsem jí, v kolik to je hodin, jenže ona mi řekla hodinu v jižní Francii, nedošlo nám, že v Paříži slunce zapadá o půl hodiny později.

Co si jako kuchař uvaříš večer o ramadánu?

To je právě to, že ve Francii si dám klidně pizzu nebo lososa jako třeba dneska. Ale občas se držím tradičního složení. Když zapadne slunce, přerušíte půst datlemi s mlékem, to je tradice. Datle proto, že jsou sladké a mají dodat sílu na modlitbu, na kterou se jde večer. Mléko nejspíš proto, že je bohaté na živiny. Pak se to liší podle regionu, většinou následuje polévka. Buď chorba frik, z pšenice, nebo cizrnová haríra. Hlavní jídlo je pak tažín, buď kuřecí nebo jehněčí. Typický je také burek nebo různé taštičky z těsta. A samozřejmě spousta sladkého.

Už odpočítáváš dny do konce?

To vůbec, jak jsem říkal, takto vůbec nepřemýšlím. Naopak pokud držíte ramadán poctivě, na konci člověk cítí, že po duchovní stránce vyrostl, zlepšil se jeho vztah k bohu i bližním. Většinou přichází uspokojení. V praktičtější rovině je pak pozitivní, že jsme si v posledních letech „odbyli“ dlouhé a náročné postní dny v létě a ramadán se posouvá směrem k zimě. Každý rok se posune asi o dva týdny, takže příští rok bude dřív na jaře, kdy jsou dny ještě kratší.

Co je to islám? Pravidla, zajímavosti i postoj k ženám přehledně>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.