Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Berete paralen v těhotenství? Vaše děti můžou mít problémy s plodností, ukazuje studie

Berete paralen v těhotenství? Vaše děti můžou mít problémy s plodností, ukazuje studie

Zatímco některé léky zůstávají nastávajícím matkám často zapovězené, léky obsahující paracetamol jsou v těhotenství povolené. Léky s paracetamolem, který je obsažen například v paralenu nebo panadolu, jsou totiž pro těhotné jednou z mála možností, jak se zbavit bolesti nebo zvýšené tělesné teploty. Podle nejnovější studie zveřejněné v odborném časopise Endocrine Connections by se však budoucí matky měly mít před paracetamolem na pozoru. Užívání těchto léčiv totiž může snížit plodnost jejich ještě nenarozených dcer. Podle nedávné studie přitom stejné riziko platí také u chlapců.

Léky s paracetamolem jsou volně dostupné a hojně rozšířené, v případě jejich užívání během těhotenství ale mohou v budoucnosti ohrozit reprodukci vašich dětí, varují dánští vědci. Dřívější studie už v minulosti přišly s tím, že paracetamol může narušit vývoj mužského reprodukčního systému, studie publikována tento pátek však zjistila stejná rizika u embryí ženského pohlaví. Ženy tak v dospělosti mohou mít problém s produkcí vajíček, a tedy i s početím dítěte.

„I když to nemusí být závažné poškození plodnosti, je to stále velmi znepokojující. Údaje tří různých laboratoří totiž nezávisle na sobě zjistily, že paracetamol může narušit reprodukční vývoj žen, což naznačuje, že je zapotřebí další výzkum, který by dopady na lidskou plodnost potvrdil,“ říká podle britského serveru The Independent David Kristensen, který se na studii podílel.

Podle odborníka z Kodaňské fakultní nemocnice je výsledek studie znepokojující hlavně pro země západního světa, kde se plánování rodiny odsouvá do stále pozdějšího věku a už dnes zde mají páry problémy s početím. Léky s paracetamolem, které mohou situaci ještě zhoršit, přitom podle studie užívá přibližně 65 procent žen.

K závěrům výzkumu, který byl v pátek publikován v magazínu Endocrine Connections, vědci došli díky experimentům na myších a krysách, jež mají podobný reprodukční systém jako lidé. Testování škodlivých dopadů paracetamolu na dětech v děloze totiž není možné.

Podle lékařů trápí sekundární neplodnost až jednu třetinu žen. O příčinách si můžete přečíst zde >>>

„Jako vědci nejsme v pozici vydávat jakákoliv lékařská doporučení, můžeme jen vyzvat těhotné ženy s bolestmi, aby se poradily s praktickým lékařem, porodní asistentkou nebo lékárníkem,“ říká Kristensen.

Dřívější studie navíc ukázaly, že kromě snížení plodnosti mohou léky s paracetamolem způsobovat mnohem horší zdravotní rizika. Výzkum španělských vědců například tvrdí, že chlapci, jejichž matky v těhotenství lék užívaly, mají o 30 procent větší pravděpodobnost vzniku autismu. U obou pohlaví pak hrozí také výskyt nemoci ADHD.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1