Betlém: Místo věčně spojené s Vánoci a křesťanstvím, ve kterém hrají hlavní roli ženy | info.cz

Články odjinud

Betlém: Místo věčně spojené s Vánoci a křesťanstvím, ve kterém hrají hlavní roli ženy

Betlém. Město jen kousek za hranicí Jeruzaléma, kde se narodil Ježíš Nazaretský, je místem zaslíbeným ženám. Ty se již od nepaměti podílely na tom, jak bude poutní osada na pomezí Izraele a Palestiny vypadat. 

Dominantní stavbou Betléma je bazilika Narození Páně, jedna z nejstarších křesťanských svatyní. Tu podle pověstí založila Helena, matka římského císaře Konstantina, která brala výstavbu baziliky velmi osobně.

Heleniny církevní stavby totiž byly předobrazem novodobé politiky New Deal, tedy snahou ekonomické, vzdělanostní i sociální pozvednutí regionu. Původní bazilika měla kruhovou kapli stojící nad jeskyní, ve které se podle legendy Ježíš narodil. Poutníci tak na posvátné místo mohli hledět z galerie.

Helena nicméně nebyla jedinou ženou, která měla ve městě vliv. Krásná Marcela pro baziliku vybírala biskupy a upravovala liturgie, Poimenia byla vyslankyní města. A Pavla zase město přeměnila na tiskárnu svého osobního zpovědníka Jeronýma, který přeložil Bibli do latiny.

I později zanechaly ženy v Betlémě rovněž stopu, když budovaly nové paláce, kláštery i nemocnice. Jejich dědictví však často vymizelo v patriarchální církvi, informuje server Daily Beast. 

Ve 21. století se Betlém ženám navrací. Tamní starostka Vera Babounová je první vládkyní města od svaté Pauly a město je domovem významných umělkyň – například filmařek Emily Jacirové nebo Larissy Sansourové.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud