Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bígl z Velké Británie má v uchu podobiznu Donalda Trumpa. Z pejska se stala hvězda internetu

Bígl z Velké Británie má v uchu podobiznu Donalda Trumpa. Z pejska se stala hvězda internetu

Bígl jménem Chief není jen tak obyčejný pes – na rozdíl od ostatních domácích mazlíčků totiž v uchu nosí podobiznu amerického prezidenta. Tvář Donalda Trumpa u svého dvouletého pejska našla jeho 25letá panička Jade Robinsonová z Velké Británie úplnou náhodou, fotografii ale neváhala sdílet na sociální síti facebook, kde už baví tisíce lidí.

Chief nevypadal pod psa a Jade měla strach, jestli není nemocný. Nezdálo se jí, jak vypadají jeho uši, tak je vyfotila a snímek ukázala kamarádce. „Fotku jsem viděla a přibližovala nejméně dvacetkrát a vůbec jsem to neviděla,“ řekla Jade britskému serveru Mirror. Její kamarádka si však profilu Donalda Trumpa v Chiefově uchu všimla okamžitě.

„Na internetu je hodně negativity a rozesměje mě jen velmi málo věcí. Je hezké vědět, že se díky Chiefovi lidé usmívají – i když je to jeho ucho,“ říká majitelka dnes už slavného bígla, která chce situace náležitě využít a požádala lidi, jestli by na Chiefovy finančně náročné poplatky u veterináře nepřispěli.

Zatímco se lidé na internetu snímkem pejskova ucha dokonale baví, Chiefa nečeká nic hezkého. „No, pro každého, kdo má Donalda Trumpa v uchu, to bude bolestivé,“ říká Jaine Pinchen, která vede psí centrum ve městě South Shields a je zároveň tetou Jade. „Brzy jde k veterináři, aby se mu na to podíval,“ dodala.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1