Bitcoin jako spása odmítaných pravicových extremistů. Úřady jim na účty nevidí | info.cz

Články odjinud

Bitcoin jako spása odmítaných pravicových extremistů. Úřady jim na účty nevidí

Zatímco Facebook, Twitter, PayPal a další internetové platformy říkají organizované krajní pravici stále častěji sbohem, jiná zákoutí světa z jedniček a nul jsou radikálům otevřená. Přímo darem je pro mnoho extremistických organizací a bojůvek oblast kryptoměn s bitcoinem v čele. O podobné anonymitě by si totiž jinde mohli nechat zdát.

Manévrovací prostor extremistických skupin – především těch pravicových – se v online světě postupně smrskává. Přední platformy a poskytovatelé populárních služeb nechtějí být s nenávistným obsahem spojováni. A s vědomím, že i nečinnost je pro ně špatnou vizitkou, se uživatelů-radikálů rychle zbavují. Týká se to Facebooku, Twitteru či populární platební brány PayPal.

„(Tato) Deplatformizace pro nás je zásadní problém,“ potvrzuje prominentní člen americké alternativní pravice Richard Spencer. „Jediné štěstí, že se to zatím netýká bitcoinu,“ dodává pro server Washington Post.

„Že mohou bitcoin využívat je pro ně (radikály - pozn. redakce) dar z nebes,“ je přesvědčena Heidi Beirichová, expertka neziskové organizace Southern Poverty Law Center (SPLC), která monitoruje projevy nenávisti. „Tato kryptoměna jim pomohla, aby jako hnutí již nepotřebovali využívat šeky či skutečné peníze,“ dodává.

Víte, v čem spočívá přínos kryptoměn? Informace pro začátečníky přehledně zde>>>

Bitcoinové transakce je díky principům, na kterých kryptoměna stojí, poměrně obtížné, nebo rovnou nemožné identifikovat.

Právě proto podle SPLC četnost transakcí v největší kryptoměně v rámci extrémní pravice strmě roste. Nezisková organizace zmiňuje například dar 14.88 bitcoinu Andrewu Anglinovi, editorovi neonacistického magazínu Daily Stormer, který je variací na nacistický plátek Der Stürmer.

Výše daru, který měl ve své době hodnotu asi 60 tisíc dolarů, nebyla zvolena náhodně. Číslovka 14 značí počet slov v tradičním neonacistickém provolání o zachování bílé rasy, číslo 88 pak znamená nacistický pozdrav Heil Hitler – podle pozice písmena H v abecedě.

Víte, jak vydělat na bitcoinech? Zajímavý návod čtěte zde>>>

„Alternativní pravice má bitcoin ráda stejně, jako lidé z podsvětí nebo hackeři z dark webu,“ tvrdí John Bambenek, bezpečnostní výzkumník společnosti Fidelis Cybersecurity. „Jde totiž o skvělý způsob, jak přesouvat majetek, zejména ve chvíli, kdy vám hrozí nějaké vyšetřování,“ dodává výzkumník, který rovněž vytvořil twitterového bota, který automaticky tweetne ve chvíli, kdy nějaká z prominencích figur extrémní pravice uskuteční bitcoinovou transakci.

Takových osobností extrémní i tradiční pravice, které si bitcoin oblíbily, je přehršel. Jednou z nich je například konzervativec a konspirátor Mike Cernovich, který se sice od hlavních antisemitských a rasistických aktérů distancoval, nicméně ke hnutí „alternativní“ pravice se hlásí a například sponzoroval kontroverzní oslavu inaugurace Donalda Trumpa Deploraball.

„O bitcoin jsem se začal zajímat proto, aby technologické a platební společnosti nemohly blokovat mojí politickou aktivitu,“ tvrdí Cernovich, který začal na svých sociálních sítích propagovat nákup bitcoinu ve chvíli, kdy měla tato měna cenovku 600 dolarů za kus. „To byl jediný důvod, proč jsem do měny investoval. Myslím, že jsem měl opravdu velké štěstí,“ dodal.

Podobně mimoděk zbohatli i další příznivci alternativní pravice. Bitcoin totiž v závěru letošního roku zaútočil na cenu 20 tisíc dolarů a aktuálně se prodává zhruba za 16 tisíc dolarů. „Jediné, co mě mrzí, je, že jsem jich tehdy nenakoupil více," uzavírá Richard Spencer.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud