Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bizarní případ: Na americké ambasádě považovali tříměsíční dítě za teroristu

Bizarní případ: Na americké ambasádě považovali tříměsíční dítě za teroristu

Teroristické organizace verbují čím dál mladší rekruty. Hlásí se k nim dokonce už i mimina. To si zřejmě pomysleli na americké ambasádě v Londýně, když viděli žádost o vízum tříměsíčního dítěte. Jeho dědeček ve formuláři totiž omylem zaškrtnul, že se kojenec podílel na teroristických aktivitách, sabotáži a genocidě. Zjevný omyl stál ovšem rodinu několik tisíc dolarů i nepříjemný výslech na amerických úřadech.

Zájemci o cestu do Spojených států musí vyplnit takzvanou žádost ESTA o vstup do země. V ní musí cestovatel přiznat, zda v minulosti navštívil některé země, kde se skrývají bašty teroristů, nebo zda sám není teroristou. Jednou z kolonek je i otázka, zda se žadatel nepodílel na sabotážích, špionážích, genocidě nebo terorismu. A právě tu omylem zaškrtnul dědeček tříměsíčního Harveyho. Rodina chtěla společně s miminkem strávit dovolenou na Floridě.

Chybu si dědeček uvědomil, jakmile úřady ještě před odletem zamítly dítěti vstup do země. Nemůžu uvěřit, že nepochopili, že se jednalo o náhodnou chybu a že tříměsíční dítě nemůže nikoho ohrozit," svěřuje se pro The Guardian 62letý prarodič Harveyho.

Jakmile se o zamítnutí dozvěděli, dostavili se na americkou ambasádu v Londýně, aby dokázali, že tříměsíční dítě skutečně není terorista. Cesta z jejich domovského Cheshiru jim trvala asi 10 hodin, déle než jimi plánovaný let z Manchesteru do Orlanda na Floridě.


Harvey se choval úžasně a ani jednou během celého rozhovoru nezaplakal. Úředníci ale vůbec neměli smysl pro humor. Je zjevné, že dítě se nemohlo nijak zapojit do genocidy nebo terorismu, ale párkrát sabotovalo odpolední spánek. Tak jsem ale na ambasádě radši ani nevtipkoval," svěřil se chybující dědeček.

Celé nedorozumnění se nakonec vysvětlilo. Drobná chyba ale stála rodinu tři tisíce dolarů. Nové povolení ke vstupu do USA totiž úřady nestačily vystavit včas a rodina si musela koupit letenky na jiný termín.

Byla to pěkně drahá chyba. Doufal jsem, že ambasáda pozná, že se vzhledem k okolnostem jednalo o omyl a nebude nás nutit podstupovat ty další procedury. Předpokládám, že kdybych byl terorista, kolonku, která to dosvědčuje, bych stejně nezaškrtnul," komentuje dědeček bizarnost cestovního formuláře.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744