Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bohatí mladíci znásilnili dívku. Soud jednoho osvobodil, protože si to prý neužil

Bohatí mladíci znásilnili dívku. Soud jednoho osvobodil, protože si to prý neužil

Mexikem otřásá kontroverzní rozhodnutí soudu, který osvobodil jednoho ze čtyř pachatelů sexuálního útoku na 17letou studentku. Podle verdiktu se ho totiž jednadvacetiletý Diego Cruz z prominentní mexické rodinydopustil „bez sexuálního záměru“. Lidskoprávní organizace zuří, píše list The Guardian.

Čtyři mladíci z bohatých rodin v mexickém státě Veracruz, kteří jsou na sociálních sítích známí pod přezdívkou Los Porkys, byli obviněni ze sexuálního útoku na jejich spolužačku z elitní soukromé školy. Prominentní mladíci ji unesli, když 1. ledna 2015 odcházela z novoročního večírku. Pak přišlo sexuální řádění, ze kterého se dívka vzpamatovává dodnes.

Soudce sice konstatoval, že Cruz dívce sahal na prsa a znásilnil ji prsty, jednal tak prý ale „bez sexuálního záměru“, a proto není vinen. Soudce také v rozhodnutí uvedl, že dívka „nebyla bezmocná“. Mladíci ji přitom násilím unesli autem. Třem dalším útočníkům soudce obvinění nestáhl.

Případ Cruze, který uprchl do Španělska a následně byl vydán zpět do Mexika, vyvolal pobouření mezi ochránci lidských práv.

„Sexuálně se jí dotýkal, ale proto, že si to neužil, se nejedná o sexuální zneužívání?“ pozastavuje se nad rozhodnutím soudu aktivistka v oblasti genderových práv Estefanía Vela Barbaová, která upozorňuje, že záměrem útočníků bylo dívku přinejmenším ponížit.

Případ vyvolal v Mexiku pobouření také proto, že se odehrál v pobřežním státě Veracruz. Ten se v posledních měsících stal symbolem selhání úřadů, které nedokážou zaručit fungování právního státu. V zemi, kde v poslední době eskaluje boj mezi tamními mafiánskými skupinami a drogovými kartely, je tisíce žen nezvěstných.

Neziskové organizace upozorňují na to, že peníze a politické konexe stojí v Mexiku nad zákonem. Právě případ Los Porkys je jedním z příkladů, kdy potomek z prominentní rodiny unikl spravedlnosti. Nad jednáním úřadů se 15 měsíců po útoku pozastavila i oběť sexuálního útoku.

„Nemám se proč kát. Chodila jsem pít. Chodila jsem na party. Nosila jsem krátké sukně jako mnoho dalších dívek v mém věku… A proto mám být souzena? Za to si zasloužím, co se stalo?“ napsala na Facebooku znásilněná dívka.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744