Bohatí mladíci znásilnili dívku. Soud jednoho osvobodil, protože si to prý neužil | info.cz

Články odjinud

Bohatí mladíci znásilnili dívku. Soud jednoho osvobodil, protože si to prý neužil

Mexikem otřásá kontroverzní rozhodnutí soudu, který osvobodil jednoho ze čtyř pachatelů sexuálního útoku na 17letou studentku. Podle verdiktu se ho totiž jednadvacetiletý Diego Cruz z prominentní mexické rodinydopustil „bez sexuálního záměru“. Lidskoprávní organizace zuří, píše list The Guardian.

Čtyři mladíci z bohatých rodin v mexickém státě Veracruz, kteří jsou na sociálních sítích známí pod přezdívkou Los Porkys, byli obviněni ze sexuálního útoku na jejich spolužačku z elitní soukromé školy. Prominentní mladíci ji unesli, když 1. ledna 2015 odcházela z novoročního večírku. Pak přišlo sexuální řádění, ze kterého se dívka vzpamatovává dodnes.

Soudce sice konstatoval, že Cruz dívce sahal na prsa a znásilnil ji prsty, jednal tak prý ale „bez sexuálního záměru“, a proto není vinen. Soudce také v rozhodnutí uvedl, že dívka „nebyla bezmocná“. Mladíci ji přitom násilím unesli autem. Třem dalším útočníkům soudce obvinění nestáhl.

Případ Cruze, který uprchl do Španělska a následně byl vydán zpět do Mexika, vyvolal pobouření mezi ochránci lidských práv.

„Sexuálně se jí dotýkal, ale proto, že si to neužil, se nejedná o sexuální zneužívání?“ pozastavuje se nad rozhodnutím soudu aktivistka v oblasti genderových práv Estefanía Vela Barbaová, která upozorňuje, že záměrem útočníků bylo dívku přinejmenším ponížit.

Případ vyvolal v Mexiku pobouření také proto, že se odehrál v pobřežním státě Veracruz. Ten se v posledních měsících stal symbolem selhání úřadů, které nedokážou zaručit fungování právního státu. V zemi, kde v poslední době eskaluje boj mezi tamními mafiánskými skupinami a drogovými kartely, je tisíce žen nezvěstných.

Neziskové organizace upozorňují na to, že peníze a politické konexe stojí v Mexiku nad zákonem. Právě případ Los Porkys je jedním z příkladů, kdy potomek z prominentní rodiny unikl spravedlnosti. Nad jednáním úřadů se 15 měsíců po útoku pozastavila i oběť sexuálního útoku.

„Nemám se proč kát. Chodila jsem pít. Chodila jsem na party. Nosila jsem krátké sukně jako mnoho dalších dívek v mém věku… A proto mám být souzena? Za to si zasloužím, co se stalo?“ napsala na Facebooku znásilněná dívka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud