Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bohéma zase pod palbou kritiky. Tabery kritizuje smyšlené detaily z osobního života hlavních postav

Bohéma zase pod palbou kritiky. Tabery kritizuje smyšlené detaily z osobního života hlavních postav

Stížnosti na seriál České televize Bohéma se hromadí. Už po odvysílání prvního dílu si stěžoval na historické nesrovnalosti novinář Erik Tabery, vnuk herce Zdeňka Štěpánka, který je jednou z ústředních postav seriálu. Po odvysílání několika dílů se rozohnila také dcera herce Jana Štěpánková a to především kvůli vyobrazení vztahu mezi jejími rodiči. Ta zvažuje i žalobu. Tabery na Facebooku prohlásil, že nejhorší nejsou historické nepřesnosti, nýbrž smyšlené detaily ze soukromého života. Ty totiž nelze ověřit.

Režisér seriálu Robert Sedláček se snaží Štěpánka podle potomků vylíčit jako násilnické muže, jenž hledal submisivní ženu. Proto se prý rozvedl se svou první ženou Elenou Hálkovou. Nelíbilo se mu prý, že má doma herečku a snažil se jí ničit kariéru. Proti této dějové linii se Tabery ohradil.

„Mojí babičce nebylo 16, když se s ní děda seznámil, ale 23. Takže tato linka měla jen ukázat jakousi zvrhlost Zdeňka Štěpánka a jeho touhu po submisivní ženě. To mají dokazovat i scény, kdy zavrhuje svou první ženu Elenu Hálkovou, protože nechtěl doma herečku,“ píše Tabery.

Toho dále rozhořčilo, že se měl v seriálu jeho děda zavrhnout své známé a přátele. Svá tvrzení dokládá fotkami a dopisy. „Pokud jde o scénu, kde děda po válce zapírá své známé - například Miloše Havla. I s ním děda zůstal doživotním kamarádem. V kontaktu setrvali i v čase emigrace Miloše Havla (viz foto a věnování z 60. let). Když byl děda s divadlem ve Francii, setkali se, i přes varování tuzemských úřadů. Stejně tak si nadále psal s emigranty jako byl Voskovec, Steinbach či Haas.“ kritizuje Tabery tvůrce.

Tabery se na Facebooku zaměřuje na řadu událostí, které jsou smyšlené či nepřesné. Nakonec ovšem jen píše, že to v podstatě nemá smysl. „Pokračovat bych mohl dál a dál a dál, ale je mi jasné, že je to zbytečné. Každopádně pokud jste seriál viděli, tak vezměte prosím do úvahy, že i když se tvůrci tváří jinak, je to více fikce než pravda,“ uzavírá. 

Česká televize již po prvních ohlasech argumentovala tím, že „Bohéma nemá ambici být historicky exaktním hraným dokumentem“.  První díl seriálu sledovalo více než 1 milion diváků. Údajně ale sledovanost postupně ztrácí. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744