Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o konfederační sochy se přiostřuje. Vrcholný politik vyhrožoval černošské právničce smrtí

Boj o konfederační sochy se přiostřuje. Vrcholný politik vyhrožoval černošské právničce smrtí

„Mohu vám zaručit, že se zde nesetkáte s pochodněmi, ale s něčím mnohem více definitivním,“ naznačil kongresman za stát Georgie Jason Spencer, co čeká černošskou právničku LaDawn Jonesovou, pokud se bude příliš rýpat v tématu odstraňování konfederačních soch.

Republikánský představitel státu Georgie Jason Spencer během internetové diskuse varoval demokratickou černošskou právničku, že lidé jako ona v jeho státě často mizí, zejména pokud příliš horlivě diskutují nad odstraněním konfederačních soch.

„Můžu ti zaručit, že tě nepřivítají pochodně, ale něco mnohem více definitivního. Lidé jako ty se často ztrácejí,“ naznačil Spencer, co by se Jonesové mohlo stát, pokud by jela na jih země. 

Diskuse začala ve chvíli, kdy Spencer na facebook vyvěsil fotku, na které je zachycen při návštěvě konfederačního památníku. Právě plánované odstranění jedné z takových soch, které jsou pro mnohé symbolem otroctví, přitom před nedávnem vyvolalo střety mezi zastánci nadřazenosti bílé rasy a jejich odpůrci v americkém městě Charlottesville.

Svou fotografii z návštěvy monumentu doprovodil Spencer textem: „Toto je historie Georgie. Vyrovnejte se s tím.“ Následovala slovní přestřelka mezi Spencerem a Jonesovou, která vyústila v následující varování. „Lidé na jihu Georgie jsou akční. Oni se s tím nepářou tak jako v Atlantě,“ napsal kongresman.

Spencer poté dodal, že svá slova myslel nikoliv jako výhrůžku, ale jako varování. „Ona je z Atlanty a možná neví, že zbytek Georgie vnímá tato témata diametrálně odlišně. Jen se snažím, aby byla v bezpečí,“ uvedl Spencer.

Jonesová dodala, že by tyto komentáře brala jako vážnou hrozbu ve chvíli, kdy by přišly od kohokoliv jiného. Ale vzhledem k tomu, že se se Spencerem spolu znají z politiky, vypěstovali si spolu „unikátní vztah.“

„Nicméně pokud si toto lidé na jihu Georgie opravdu myslí, tak potěš pánbůh,“ uzavírá Jonesová.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link