Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bojoval po boku proruských separatistů na Ukrajině, v Iráku, teď ho překvapivě přijala americká armáda

Bojoval po boku proruských separatistů na Ukrajině, v Iráku, teď ho překvapivě přijala americká armáda

Voják Guillaume Cuvelier ještě neoslavil třicet let, ale zkušeností z bojů už má na rozdávání. Před třemi lety se přidal k proruským separatistům bojujícím na východě Ukrajiny, od roku 2015 bojoval v severním Iráku po boku kurdských Pešmergů. V posledních měsících dokončil výcvik americké armády a zařadil se do stálé služby, uvádí deník Washington Post. 

Cuvelier, který má americké i francouzské občanství, strávil před prvním výletem na Ukrajinu několik let ve francouzských ultranacionalistických organizacích. Jedna z nich byla i Strana Francie, která se odštěpila v roce 2010 od strany Národní fronta Marine Le Penové.

Když dorazil na Ukrajinu, založil tam srbsko-francouzskou bojovou jednotku Unité Continentale. Ta ve svém manifestu označila Severoatlantickou alianci za „teroristickou vojenskou organizaci“, Francii pak viděla jako amerického otroka. „Rusko naopak ztělesňuje sílu. Sílu k odporu, který s sebou chceme přivézt zpět na Západ. Společnost strukturovanou okolo tradice, rodiny, patriotismu,“ říká Cuvelier o motivech, proč se rozhodnul přidat se na stranu proruských separatistů na Ukrajině.

Nakonec se však od Unité Continentale oddělil a odjel bojovat do Iráku po bok kurdských Pešmergů. I zde založil cizinecký oddíl, nyní nazvaný Qalubna Ma’kum. Nakonec však zakotvil v armádě USA, což však vyvolalo mnohé otázky o tom, jak se může bývalý ultranacionalista a proruský separatista prosít výběrovým řízením americké armády.

V reakci na dotaz deníku Washington Post tak armáda začala zkoumat, zda někde neudělala chybu, když nechala Cuveliera zařadit se do jejích řad. „Zahájili jsme přezkum přijetí, abychom potvrdili, že tento jedinec splnil veškeré nutné předpoklady a procedury,“ uvedla Kelli Blandová, tisková mluvčí rekrutačního střediska americké armády.

Americká armáda však Cuveliera údajně změnila. „Armáda je moje jediná šance, jak jít dál, jak se odstřihnout od své minulosti. Uvědomil jsem si, že mám tuto zemi rád. Mám rád způsob života zde, a mám rád i její Ústavu,“ říká Cuvelier. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744