Bojoval za USA, volil Trumpa. Americké úřady přesto mariňákovi bez milosti vyhostily manželku do Mexika | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bojoval za USA, volil Trumpa. Americké úřady přesto mariňákovi bez milosti vyhostily manželku do Mexika

Bojoval za USA, volil Trumpa. Americké úřady přesto mariňákovi bez milosti vyhostily manželku do Mexika

Temo Juarez bojoval v Iráku, jako mariňák a národní gardista, jeho kamarádi ho označovali za „super konzervativce“. Se svojí ženou na Floridě vychoval dvě dcery a v roce 2016 podpořil Donalda Trumpa s tím, že chce změnu. Dočkal se ale deportace svojí vlastní manželky, která se stala obětí takzvané nulové tolerance vůči nelegálním přistěhovalcům.

Alejandra nelegálně přišla do Spojených států přibližně před dvaceti lety, od té doby žila s Temem. Teď svého manžela a dvě nezletilé dcery musela opustit. Temo se za ní snaží létat do Mexika, jak to jen jde, už jen kvůli tomu, že s Alejandrou odcestovala i její mladší dcera. Temo dříve věřil tomu, že nulová tolerance dopadne hlavně na ty, kteří se provinili proti zákonu, k těm ale jeho žena nepatří, přesto ji čekala deportace.

Trumpova politika, která má na svědomí rozdělování rodin, je nevíce patrná na samotných hranicích Spojených států. Minulý týden administrativa přiznala, že se zatím nepodařilo do rodin vrátit téměř 300 dětí. Jak je ale vidět na případu Juarezových, přísná politika se nedotýká jen nově příchozích. „Nulová tolerance tuto rodinu doslova roztrhla,“ přiznal demokratický zástupce Kongresu Darren Soto. „Administrativa dochází do takových extrémů, že dokonce deportuje manželky válečných veteránu,“ řekl listu Washington Post.

INFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyINFOGRAFIKA DNE: Trumpova válka s migrantyautor: INFO.CZ

Podobný případ by navíc nemusel být ojedinělý. Skupina amerických advokátů tvrdí, že podle výsledků sčítání lidu může žít ve spojených státech téměř 12 tisíc aktivních členů armády, jejichž manželkám nebo jiným členům rodiny deportace reálně hrozí. V samotné americké armádě je navíc přibližně 1000 cizích státních příslušníků, které Spojené státy přijali díky jejich jazykovým nebo odborným znalostem. Mnozí z těch, kterým už aktivní služba skončila, skončili mimo území USA jen proto, že včas nepodali příslušnou žádost. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.