„Borci z Hané zdravijó Prahu.“ Jak na nás pozdrav prozradí, odkud pocházíme | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Borci z Hané zdravijó Prahu.“ Jak na nás pozdrav prozradí, odkud pocházíme

„Borci z Hané zdravijó Prahu.“ Jak na nás pozdrav prozradí, odkud pocházíme

XVI. všesokolský slet svedl na začátku července do Prahy lidi ze všech koutů naší země a kolem Edenu byla slyšet nesmírně pestrá směsice nářečních nebo regionálních podob češtiny. A bylo znát, že skutečnost, odkud pocházíme, na nás spíš než používání zvláštních slov prozradí ta úplně nejběžnější slova, ovšem ve tvarech typických pro tu kterou oblast.

Inspirováni transparentem hanáckých cvičenců skladby Borci se zaměříme na slovesa. A zcela nám postačí jen jeden tvar, třeba třetí osoba množného čísla v přítomném čase. Potkat se můžeme s velmi rozličnými podobami — oni zdravijóvoni musejioni vařijáoni se stydijouoni nosá, voni bydlej... Ty nám naznačí nejen to, zda mluvčí pochází z Čech, Moravy, nebo ze Slezska, ale často ukážou i na menší oblast. Naprostá většina tvarů má totožný původ, ale jejich dnešní variantnost vznikla v důsledku odlišného vývoje v různých částech našeho území.

Pro střední Moravu jsou typické podoby jako nosijou a nosijó. V elektronických databázích mluvených a psaných projevů Českého národního korpusu (www.korpus.cz) najdeme mnoho příkladů: mě živijou naši; někteří lidi utrácijou; to neustojijou; kvečeru poletijou; oni vijou, proč se to nemá; děcka polívku nejijou; auta tam stojijó; v zimě tam jezdijó ti lyžaři.

Jižní a východní Morava preferuje formy typu nosijú nebo volajú. Dokládají to příklady jako oni vijú, kde bývajú; až do osmi hodin večer uklúzajú; včilkaj furt s tú chřipkú strašijú nebo kolik stojijú ty blbé postřiky. Na východním okraji Moravy je situace mnohem pestřejší. Nalezneme tu podoby jako oni nosánosíja nebo nosíjározumíjarozumjá (Valašsko) nebo rozumňá (Slovácko).


 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.