Brambory na Marsu? Vědci zkoumají, jak na rudé planetě pěstovat rostliny | info.cz

Články odjinud

Brambory na Marsu? Vědci zkoumají, jak na rudé planetě pěstovat rostliny

Brambory na Marsu už brzo možná nebudou růst jen ve filmu Marťan s Mattem Damonem. Vědci zjistili, že pěstovat zeleninu na rudé planetě by mohlo být reálné. Mimozemské podmínky nyní simulují na poušti v Peru a zájemcům nabízejí rovnou i nepřetržitý online stream.

S pokusem přišlo loni Mezinárodní centrum pro výzkum brambor (International Potato Center). Podle jeho odhadů by pěstování brambor na Marsu, jak to předvedl herec Matt Damon ve filmu Marťan, mělo být uskutečnitelné.

Společně s NASA centrum před nějakým časem vysadilo brambory zkušebně do pouště Pampas de La Joya v jižním Peru. Tamní půda se prý totiž nejvíc složením podobá té na Marsu.

Vědci rostlinu zasadili do hermeticky uzavřené bedny, ve které jí dodávají vodu a kontrolují teplotu, tlak vzduchu a množství kyslíku a oxidu uhličitého tak, aby co nejlépe simulovali prostředí na Marsu. „Pokud rostliny dokáží vydržet extrémní podmínky v našem zařízení, pak je velká šance, že by podobně mohly růst i na rudé planetě,“ tvrdí autor zařízení z limské univerzity inženýrství a technologie Julio Valdivia-Silva. Vědci navíc zájemcům nabízejí online stream, kde mohou sledovat, jak rostlina vzkvétá.

Samozřejmě to neznamená, že rostlinám by se na Marsu dařilo bez dalšího potřebného vybavení. Brambory by samozřejmě musely být ve skleníku s pečlivě kontrolovanou teplotou a dostatkem vláhy.

Cílem vědců prý tak není expandovat pěstitelství na Mars, ale spíše vyvinout odolný typ brambor, který by dokázal lépe snášet změny klimatu na zemi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud