Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brambory na Marsu? Vědci zkoumají, jak na rudé planetě pěstovat rostliny

Brambory na Marsu? Vědci zkoumají, jak na rudé planetě pěstovat rostliny

Brambory na Marsu už brzo možná nebudou růst jen ve filmu Marťan s Mattem Damonem. Vědci zjistili, že pěstovat zeleninu na rudé planetě by mohlo být reálné. Mimozemské podmínky nyní simulují na poušti v Peru a zájemcům nabízejí rovnou i nepřetržitý online stream.

S pokusem přišlo loni Mezinárodní centrum pro výzkum brambor (International Potato Center). Podle jeho odhadů by pěstování brambor na Marsu, jak to předvedl herec Matt Damon ve filmu Marťan, mělo být uskutečnitelné.

Společně s NASA centrum před nějakým časem vysadilo brambory zkušebně do pouště Pampas de La Joya v jižním Peru. Tamní půda se prý totiž nejvíc složením podobá té na Marsu.

Vědci rostlinu zasadili do hermeticky uzavřené bedny, ve které jí dodávají vodu a kontrolují teplotu, tlak vzduchu a množství kyslíku a oxidu uhličitého tak, aby co nejlépe simulovali prostředí na Marsu. „Pokud rostliny dokáží vydržet extrémní podmínky v našem zařízení, pak je velká šance, že by podobně mohly růst i na rudé planetě,“ tvrdí autor zařízení z limské univerzity inženýrství a technologie Julio Valdivia-Silva. Vědci navíc zájemcům nabízejí online stream, kde mohou sledovat, jak rostlina vzkvétá.

Samozřejmě to neznamená, že rostlinám by se na Marsu dařilo bez dalšího potřebného vybavení. Brambory by samozřejmě musely být ve skleníku s pečlivě kontrolovanou teplotou a dostatkem vláhy.

Cílem vědců prý tak není expandovat pěstitelství na Mars, ale spíše vyvinout odolný typ brambor, který by dokázal lépe snášet změny klimatu na zemi.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744