Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brazilka se modlila k sošce svatého. Pak zjistila, že je to postavička z Pána prstenů

Brazilka se modlila k sošce svatého. Pak zjistila, že je to postavička z Pána prstenů

Zadumaný výraz, hnědé splývavé šatstvo a ruka nastavená ve vstřícném gestu směrem k pozorovateli. Tak vypadala soška svatého, ke které se pravidelně modlila babička kosmetičky Gabriely Brandaové. Ukázalo se ale, že došlo k omylu.

Svatý Antonín Paduánský. Tak říkala babička brazilské kosmetičky Gabriely Brandaové sošce, ke které se doma modlila. Když se ale se svým svatým pochlubila vnučce, té na něm něco přišlo velmi zvláštní. Postavu tedy vyfotila a snímky porovnala s internetem.

Kosmetičce se především nepozdávalo, že má na sobě předpokládaný svatý muž hnědý plášť, který se ovšem rozevírá a pod ním košili s bílo-modrým vzorem. Mnichové řádu františkánů, z něhož pocházel i Antonín Paduánský, přitom ve středověku nosili prosté hnědé kutny převázané motouzem.

Sociální síť jí dala za pravdu. Podivné oblečení, které na sobě údajný světec měl, totiž nebylo způsobené roztodivnou módou, která se nosila ve středověku. Jednalo se o pozoruhodný šat, který se nosil ve fantastické Středozemi.

Brazilka v letech tak nevědomky skláněla hlavu nikoliv před svatým Antoníčkem, patronem chudých a potřebných z Padovy, ale před Elrondem Půlelfem, postavičkou ze ságy Pán prstenů spisovatele J. R. R. Tolkiena. Vzhledem ke štěstí, které přitom ale žena cítila, nejspíš nebylo důležité, kdo je předmětem jejích proseb, ale že jim skutečně věří.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1