Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britney Spears je v šoku. Hackeři napojení na ruskou vládu napadli její instagramový účet

Britney Spears je v šoku. Hackeři napojení na ruskou vládu napadli její instagramový účet

Hackerská skupina Turla, která je podle odborníků napojená na ruskou vládu, se zaměřila na nečekaný cíl. Vysoce sofistikovaným způsobem totiž napadla instagramový účet zpěvačky Britney Spears. Ta nyní řeší, jak svůj účet, který sleduje na 17 milionů lidí, často dětí, před internetovými piráty ochránit. 

Hackerská skupina Turla se běžně zaměřuje na vládní cíle, podle bezpečnostní agentury Symantec dříve cílila svou aktivitu na ambasády Německa, Číny či Ukrajiny či na zdravotnická zařízení v USA. Nyní však nepohrdla ani napadením účtu sociálních médií americké celebrity. 

Pokud si návštěvníci účtu Spearsové stáhnuli rozšíření internetového prohlížeče, k čemuž je stránka vyzvala, nainstalovali si do počítače trojského koně. Ten pak se serverem hackerů komunikoval velmi sofistikovaným způsobem. 

Hackeři se na instagramový účet popové zpěvačky Spearsové zaměřili z několika důvodů. Jednak je veřejností velmi sledovaný – Britney Spears má takřka 17 milionů sledujících lidí, samotná fotografie pak měla bez mála půl milionu lajků a tisíce komentářů.

Pro antivirové společnosti je rovněž obtížnější tento způsob komunikace vysledovat – nebýt společnosti ESET, tento případ by zmizel v propadlišti dějin. A konečně je tento způsob pro hackery efektivní – pokud chtějí, mohou vytvořit nový vadný komentář, který změní adresu cílového serveru.

Užitý proces zamaskování adresy serveru do komentáře je komplikovaný. Uživatel musel zobrazit fotku v internetovém prohlížeči Firefox, který mu nabídnul stažení vadného doplňku. Ten poté komunikoval s nakaženým počítačem prostřednictvím komentářové sekce instagramového účtu Britney Spears - pokud totiž jeden z komentářů uživatele asmith2155 zkopírujete do textového dokumentu, zobrazí se skryté znaky, které dávají dohromady adresu serveru hackerů zkrácenou přes adresu bit.ly. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1