Britové se začínají bát brexitu. Drtivá většina z nich prahne po dvojím občanství | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové se začínají bát brexitu. Drtivá většina z nich prahne po dvojím občanství

Britové se začínají bát brexitu. Drtivá většina z nich prahne po dvojím občanství

Britům už jedno občanství nestačí a raději by byli občany i nějakého dalšího státu, ukázal nový průzkum. Až 89 procent britských občanů přiznalo, že by chtěli vlastnit pas jiné země, mnozí z nich by byli ochotni za toto privilegium také pořádně zaplatit. Mezi nejlákavější „druhé země“ pro Brity patří Austrálie, USA, Kanada a Německo, uvádí deník Independent. 

To, že jejich touha po dvojím občanství je motivována opuštěním vystoupením Británie z Evropské unie, přiznává 58 procent respondentů průzkumu. Ten v posledních dnech uskutečnila společnost CS Global Partners. Tři čtvrtiny respondentů pak věří, že duální občanství by jim umožnilo mnohem jednodušeji cestovat a poznávat svět.

„Náš průzkum naznačuje, že lidé více než kdy dříve hledají jistotu a bezpečnost v dynamickém prostředí politické a ekonomické nejistoty,“ komentoval výsledky Micha-Rose Emmett. „Brexit měl na výstup jistě vliv a jsem přesvědčen, že o současném politickém kontextu se dá říci to samé,“ dodal Emmett.

Rozvod Velké Británie a Evropské unie se oficiálně začíná vyjednávat v pondělí 19. června. „Ministr pro odchod Británie z EU David Davis a šéf vyjednávačů Evropské komise Michel Barnier se dohodli, že zahájí jednání podle článku 50 v pondělí 19. června,“ oznámil Londýn. O odchodu z EU rozhodli britští voliči v loňském referendu.

Mnozí Britové by kvůli druhému pasu byli ochotni utratit i pořádné množství peněz. Až 15 procent z nich by totiž do druhého občanství investovalo celou polovinu svého ročního příjmu, čtyři pětiny Britů by určitě investovalo pět procent své výplaty.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.