Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové se začínají bát brexitu. Drtivá většina z nich prahne po dvojím občanství

Britové se začínají bát brexitu. Drtivá většina z nich prahne po dvojím občanství

Britům už jedno občanství nestačí a raději by byli občany i nějakého dalšího státu, ukázal nový průzkum. Až 89 procent britských občanů přiznalo, že by chtěli vlastnit pas jiné země, mnozí z nich by byli ochotni za toto privilegium také pořádně zaplatit. Mezi nejlákavější „druhé země“ pro Brity patří Austrálie, USA, Kanada a Německo, uvádí deník Independent. 

To, že jejich touha po dvojím občanství je motivována opuštěním vystoupením Británie z Evropské unie, přiznává 58 procent respondentů průzkumu. Ten v posledních dnech uskutečnila společnost CS Global Partners. Tři čtvrtiny respondentů pak věří, že duální občanství by jim umožnilo mnohem jednodušeji cestovat a poznávat svět.

„Náš průzkum naznačuje, že lidé více než kdy dříve hledají jistotu a bezpečnost v dynamickém prostředí politické a ekonomické nejistoty,“ komentoval výsledky Micha-Rose Emmett. „Brexit měl na výstup jistě vliv a jsem přesvědčen, že o současném politickém kontextu se dá říci to samé,“ dodal Emmett.

Rozvod Velké Británie a Evropské unie se oficiálně začíná vyjednávat v pondělí 19. června. „Ministr pro odchod Británie z EU David Davis a šéf vyjednávačů Evropské komise Michel Barnier se dohodli, že zahájí jednání podle článku 50 v pondělí 19. června,“ oznámil Londýn. O odchodu z EU rozhodli britští voliči v loňském referendu.

Mnozí Britové by kvůli druhému pasu byli ochotni utratit i pořádné množství peněz. Až 15 procent z nich by totiž do druhého občanství investovalo celou polovinu svého ročního příjmu, čtyři pětiny Britů by určitě investovalo pět procent své výplaty.