Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britům se narodilo dvacáté dítě. Máma je ve 40 letech trojnásobnou babičkou a hrozí se, co přijde dál

Britům se narodilo dvacáté dítě. Máma je ve 40 letech trojnásobnou babičkou a hrozí se, co přijde dál

Manželé Sue (42) a Noel (46) Radfordovi se mohou pochlubit největší rodinou v Británii. Ta se jim navíc ještě rozrostla. Narodil se jim totiž jedenáctý syn, který dostal jméno Archie. Kromě deseti bratrů má navíc devět sester, dohromady je tak dvacátým dítětem manželů.

Oba manžele jejich rodiče kdysi opustili a jsou adoptovaní. První dítě spolu měli, když bylo Sue 14 let. Vzali se o čtyři roky později. Vlastní pekařství a žijí v domě s deseti pokoji. Jezdí v patnáctimístném voze.

Manželé Radfordovi z města Morecambe měli zatím dohromady 19 dětí: Chrise, Sophii, Chloe, Jacka, Daniela, Luka , Millie, Katie, Jamese, Ellie, Aimee, Joshe, Maxe, Tillie, Oscara, Caspera, Hallie a Pheobe. Syn Alfie zemřel v roce 2014 při porodu. Nyní přibyl nejmenší Archie.

Sue, která je navíc trojnásobnou babičkou, porodila první dítě už ve svých čtrnácti letech. Po pětileté pauze začal pár od roku 1994 plodit potomky takřka s železnou pravidelností.

Teď pro deník The Sun říká, že žádné další potomky už rozhodně nechce.

Život početné rodiny zachycuje i jejich vlastní reality show. Ta ukazuje například každodenní starost Noela, který do práce jezdí minibusem, aby mohl cestou odvézt do školy ty potomky, kteří jsou školou povinní.

Celý článek si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1