Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální čínský festival psího masa stojí život desítky tisíc zvířat. Aktivisté je na vlastní pěst zachraňují

Brutální čínský festival psího masa stojí život desítky tisíc zvířat. Aktivisté je na vlastní pěst zachraňují
 

Tradiční festival psího masa, který proběhne letos na konci června v čínském městě Jü-lin, vzbuzuje pravidelně emoce po celém světě. Kvůli potěšení zákazníků tu každý rok skončí na talíři až třicet tisíc psů a koček. Festival doprovází protestní akce aktivistů a ochránců zvířat. Letos se psy a kočky snaží před krutou smrtí zachraňovat skupiny dobrovolníků nejen z Číny, ale i USA.

Ethel je patnáctiletá čivava, kterou spolu s další desítkou psů zachránila před jistou smrtí skupina amerických dobrovolníků z organizace Compassion Without Borders. Poté, co byla letecky přepravena do Kalifornie, fenka získala nový domov a nového pána. „Navzdory tomu, čím si Ethel musela projít, je neuvěřitelně milá a veselá,“ řekla magazínu Newsweek ředitelka záchranářské organizace Christi Camblor.

Ethel měla na rozdíl od jiných psů a koček štěstí. Ostře sledovaný a kritizovaný festival pojídání psího masa, který se pravidelně koná v Číně, totiž podle odhadů Humane Society International každý rok stojí život až 30 tisíc psů a koček. Zvířata jsou zabita přímo na místě, aby jejich maso, které se následně servíruje jako oblíbená pochoutka, bylo co nejčerstvější. Letos několikadenní festival proběhne od 21. do 30. června.

Reportáž magazínu Newsweek popisuje, že šance na záchranu zvířat jsou v letošním roce vyšší. V terénu totiž operuje řada dobrovolnických skupin, které se snaží zvířata odchytávat a odvážet do bezpečí. Čínské zákony totiž aktivistům umožňují, aby zastavili podezřelou dodávku a požádali jejího řidiče o nahlédnutí do nákladních prostorů. Pokud v nich najdou polapená zvířata, mohou se domáhat toho, aby řidič prokázal, že jde o majetek společnosti. V drtivé většině případů takové dokumenty neexistují, a aktivisté proto mohou zvířata následně odvézt.

Svědectví z první ruky: Takto v Číně vaří psy. (Galerie obsahuje drastické snímky)

Poté proběhne kontrola, zda mají v těle mikročipy, které by pomohly najít původního majitele. „Když čínští záchranáři u zabavených psů majitele nenajdou, odvedou je na místní záchrannou stanici. Někdy se do toho vloží američtí záchranáři, kteří zvířata odvezou mimo Čínu,“ píšou autoři článku.

Něco podobného se stalo i letos na začátku roku, kdy záchranáři z New Yorku tímto způsobem odvezli 200 psů z provincie Che-nan. Zachránili je na poslední chvíli. Stejně postupovali i dobrovolníci ze San Diega, kteří transportovali 18 psů do jižní Kalifornie. Záchranáři z Massachusetts se postarali o pět psů, kterým hrozilo, že se stanou oběťmi obchodu se psím masem.

Tradice pojídání psího masa je z pohledu Evropana přinejmenším velmi netradiční a kontroverzní, v Číně ale sahá do hluboké historie – podle dostupných zdrojů je až 4 tisíce let stará. Kromě psího masa, ať už syrového či vařeného, jsou na festivalu k dostání i jiné produkty, jako například vepřové koleno, hovězí jazyk, drůbež, ryby, zelenina a ovoce, především pak liči, které se v době letního slunovratu v některých oblastech Číny tradičně s psím masem konzumuje.

Čínská vláda loni zakázala na festivalu zabíjení psů pod širým nebem – na očích veřejnosti. Městské úřady se od festivalu distancují s tím, že se jedná o soukromou akci.

Proti praktikám festivalu se v minulosti zvedla ostrá kritika, která požadovala zákaz akce. Organizaci Change.org se podařilo sesbírat už téměř 3 miliony podpisů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744