Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální čínský festival psího masa stojí život desítky tisíc zvířat. Aktivisté je na vlastní pěst zachraňují

Brutální čínský festival psího masa stojí život desítky tisíc zvířat. Aktivisté je na vlastní pěst zachraňují
 

Tradiční festival psího masa, který proběhne letos na konci června v čínském městě Jü-lin, vzbuzuje pravidelně emoce po celém světě. Kvůli potěšení zákazníků tu každý rok skončí na talíři až třicet tisíc psů a koček. Festival doprovází protestní akce aktivistů a ochránců zvířat. Letos se psy a kočky snaží před krutou smrtí zachraňovat skupiny dobrovolníků nejen z Číny, ale i USA.

Ethel je patnáctiletá čivava, kterou spolu s další desítkou psů zachránila před jistou smrtí skupina amerických dobrovolníků z organizace Compassion Without Borders. Poté, co byla letecky přepravena do Kalifornie, fenka získala nový domov a nového pána. „Navzdory tomu, čím si Ethel musela projít, je neuvěřitelně milá a veselá,“ řekla magazínu Newsweek ředitelka záchranářské organizace Christi Camblor.

Ethel měla na rozdíl od jiných psů a koček štěstí. Ostře sledovaný a kritizovaný festival pojídání psího masa, který se pravidelně koná v Číně, totiž podle odhadů Humane Society International každý rok stojí život až 30 tisíc psů a koček. Zvířata jsou zabita přímo na místě, aby jejich maso, které se následně servíruje jako oblíbená pochoutka, bylo co nejčerstvější. Letos několikadenní festival proběhne od 21. do 30. června.

Reportáž magazínu Newsweek popisuje, že šance na záchranu zvířat jsou v letošním roce vyšší. V terénu totiž operuje řada dobrovolnických skupin, které se snaží zvířata odchytávat a odvážet do bezpečí. Čínské zákony totiž aktivistům umožňují, aby zastavili podezřelou dodávku a požádali jejího řidiče o nahlédnutí do nákladních prostorů. Pokud v nich najdou polapená zvířata, mohou se domáhat toho, aby řidič prokázal, že jde o majetek společnosti. V drtivé většině případů takové dokumenty neexistují, a aktivisté proto mohou zvířata následně odvézt.

Svědectví z první ruky: Takto v Číně vaří psy. (Galerie obsahuje drastické snímky)

Poté proběhne kontrola, zda mají v těle mikročipy, které by pomohly najít původního majitele. „Když čínští záchranáři u zabavených psů majitele nenajdou, odvedou je na místní záchrannou stanici. Někdy se do toho vloží američtí záchranáři, kteří zvířata odvezou mimo Čínu,“ píšou autoři článku.

Něco podobného se stalo i letos na začátku roku, kdy záchranáři z New Yorku tímto způsobem odvezli 200 psů z provincie Che-nan. Zachránili je na poslední chvíli. Stejně postupovali i dobrovolníci ze San Diega, kteří transportovali 18 psů do jižní Kalifornie. Záchranáři z Massachusetts se postarali o pět psů, kterým hrozilo, že se stanou oběťmi obchodu se psím masem.

Tradice pojídání psího masa je z pohledu Evropana přinejmenším velmi netradiční a kontroverzní, v Číně ale sahá do hluboké historie – podle dostupných zdrojů je až 4 tisíce let stará. Kromě psího masa, ať už syrového či vařeného, jsou na festivalu k dostání i jiné produkty, jako například vepřové koleno, hovězí jazyk, drůbež, ryby, zelenina a ovoce, především pak liči, které se v době letního slunovratu v některých oblastech Číny tradičně s psím masem konzumuje.

Čínská vláda loni zakázala na festivalu zabíjení psů pod širým nebem – na očích veřejnosti. Městské úřady se od festivalu distancují s tím, že se jedná o soukromou akci.

Proti praktikám festivalu se v minulosti zvedla ostrá kritika, která požadovala zákaz akce. Organizaci Change.org se podařilo sesbírat už téměř 3 miliony podpisů.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232