Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brutální vykořisťování ve slunné Itálii. Sicilské farmy se pro ženy z východní Evropy staly vězením

Brutální vykořisťování ve slunné Itálii. Sicilské farmy se pro ženy z východní Evropy staly vězením

Chovali se k nim, jakoby ani nebyli lidé, ale spíše dobytek. Jídlem pro zvířata ostatně novodobí vykořisťovatelé rumunské pracovnice na farmách i krmili, byť tento aspekt jejich života ve slunné Itálii byl snad ten nejméně problematický. Nucená práce, sexuální zneužívání, vykořisťování. Pro farmáře, proti kterým v posledních měsících zasáhli italští carabinieri, to byla běžná denní praxe. Policie podnikla razii ve 40 farmách, pracovní podmínky vyhovovaly v pouhých dvou. 

Osm zatčených a zahájené právní úkony proti 33 farmářským společnostem. Taková je bilance zásahu policistů z posledních měsíců na farmách v Jihosicilské provincii Ragusa. Místo zaměstnavatelů totiž byli farmáři, kteří zaměstnávali hlavně rumunské dělnice, spíše moderní otrokáři.

„Ze 40 farem, na které jsme se ve svých inspekcích zaměřili, byly v pořádku pouhé dvě. V dalších 38 jsme nalezli zahraniční dělníky, jak žijí v příšerných podmínkách, v chatrčích bez vody a bez topení. Někteří vlastníci farem, které jsme zatkli, vůbec neměli ani ponětí, že překračují zákon. Viděli se spíše jako dobrodinci, kteří jim poskytovali práci a střechu nad hlavou, a že je reálně vykořisťovali, vnímali jako podružné,“ komentoval kontrolu farem Antonio Ciavola, šéf policejní jednotky, která zátahy na farmách prováděla.

V březnu letošního roku totiž deník Observer zjistil, že až pět tisíc rumunských pracovnic na farmách v sicilské provincii Ragusa je vykořisťovaných a pracuje tam nedobrovolně. Během rozhovorů pak tyto ženy popisovaly, že byly vystaveny sexuálním útokům, dvanáctihodinovým pracovním směnám bez vody v největších vedrech, zaměstnavatel jim za to ani neplatil mzdu a musely žít doslova v chatrčích.

Jenže od března se nic nezměnilo. „Vůbec nic,“ popisuje jedna z pracovnic pod podmínkou anonymity. „Stále žijeme v chatrčích s našimi dětmi, nechovají se k nám jako k lidem, ale jako ke zvířatům,“ dodává. 

Mnoho žen nicméně na farmách přesto zůstat musí, často za cenu příšerných podmínek, sexuálního obtěžování a vykořisťování. Alternativa, že by přišly i o tuto, byť příšernou, práci, je pro ně častokrát ještě více devastující. A kvůli těmto obavám jsou ony i se svými rodinami na farmách jako ve vězení. 

Odbory upozorňují, že na celou provincii Ragusa připadají pouze tři inspektoři pracovních podmínek, v celé provincii se přitom nachází přes pět tisíc farem. „A nikdo nemůže čekat, že ti tři zkontrolují tisíce farem,“ řekl odborářský předák Giuseppe Scifo.

„Smutnou pravdou je, že velká část zemědělství v Raguse je založena na vykořisťování. Pokud by úřady měly kontrolovat a pokutovat všechny společnosti, které pokrušují pracovní právo, tak by se ekonomický systém tohoto regionu zhroutil. Lidé se prostě raději podívají na druhou stranu,“ uzavírá Scifo.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744