Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Bude to velká věc.“ Apple koupil další start-up a naznačil, jakou horkou novinku pro uživatele chystá

„Bude to velká věc.“ Apple koupil další start-up a naznačil, jakou horkou novinku pro uživatele chystá

Nedávná akvizice malé firmy Akonia Holographics obrem Apple naznačuje, čeho se od populárního výrobce s logem nakousnutého jablka můžeme dočkat příště. Akonia se totiž zabývá vývojem čoček pro augumentovanou realitu (AR) a odborníci proto předpokládají, že se Apple touto investicí posouvá blíže k produkci vlastních AR brýlí, které uživateli umožní prolínání reálného světa s virtuálními prvky.

To, že obr jako je Apple čas od času koupí malý technologický start-up, není nic nového. Firma tím však dává najevo, jakým směrem se její produkty budou ubírat. V roce 2013 napřílad Google pohltil izraelskou společnost PrimeSense, která se zabývá výrobou 3d senzorů. Podobná zařízení pak byla použita v zařízení iPhoneX pro rozpoznávání obličejů. A s Akonia Holographics to může být podobné.

Apple akvizici Akonia Holographics potvrdil, žádné další podrobnosti však neuvedl. „Naše záměry či plány s akvírovanýmy společnostmi běžně nezveřejňujeme,“ uvedla firma v tiskovém prohlášení. Zřejmá není ani cena, ani to, kdy přesně byl nákup uzavřen. Nejmenovaný zdroj agentury Reuters nicméně naznačil, že Apple mohl Akonia Holographics koupit během první poloviny letošního roku.

Šéf Applu Tim Cook již dříve uvedl, že augumentovaná realita – tedy digitální doplnění reálného světa – je podle něj „příští velká věc“. „Augumentovaná realita změní vše,“ uvedl Cook při uvedení přístroje iPhone X. „Věřím, že spotřebitelé budou milovat hry založené na AR. Podniky a firmy si zase oblíbí AR aplikace, které povedou ke zvýšení jejich produktivity,“ uvedl nástupce Steva Jobse v čele ikonické firmy.

Cook dodal, že podle něj má AR větší potenciál, než virtuální realita, protože nositele neuzavírá ve virtuálním světě. Na principu augumentované reality je založena například hra Pokémon Go nebo aplikace společnosti IKEA, která umožňuje na mobilním zařízení vidět umístění kupovaného nábytku v daném prostředí.

Agentura Bloomberg v závěru loňského roku uvedla, že Apple pracuje na novém produktu založeném na AR, který by měl být pro zákazníky dostupný již v roce 2020. Firma tehdy informace nekomentovala.

Finanční skupina Bank of America Merill Lynch očekává, že technologie augumentované reality přinese Applu nové příležitosti v objemu osmi miliard dolarů.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232