Bydlíte blízko dálnice? Možná vám hrozí demence | info.cz

Články odjinud

Bydlíte blízko dálnice? Možná vám hrozí demence

Znečištěné ovzduší a vysoký hluk hrají podle nové studie důležitou roli při vzniku demence. 

Lidé, kteří bydlí maximálně 100 metrů od rušných cest, jsou více ohrožení vznikem demence. Podle kanadských vědců mají residenti oblastí u exponovaných silnic až o 11 % vyšší šanci, že onemocní mozkovou chorobou.

Tým kanadských vědců mezi lety 2001 až 2012 sledoval šest milionů lidí z Ontaria. Za tu dobu onemocnělo demencí 243 611 účastníků výzkumu. Experti zjistili, že větší riziko vzniku choroby se přitom projevilo u obyvatel blízko míst se silným provozem.

Téměř 50 milionů lidí na světě trpí demencí. Nemoc je okrádá o vzpomínky a snižuje jejich mozkovou aktivitu. Přesné příčiny onemocnění zatím ale nejsou plně známé. Lékaři se domnívají, že vliv na vznik onemocnění může mít obezita, kouření, nezdravý životní styl, ale i chudoba. Mezi další rizikové faktory se tak zřejmě zařadí i znečištění a hluk.

„Růst světové populace a urbanizace způsobuje, že lidé bydlí stále více v místech silného dopravního provozu. Ten může mít efekt na vznik mnoha nemocí, i na demenci. Pro hlubší pochopení je nyní potřeba se tímto škodlivým vlivem více zajímat,“ uvedl jeden z autorů studie Hong Chen z Ústavu veřejného zdraví v Ontariu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud