Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Byla tváří bitvy o Aleppo. Teď sedmiletá Bana vydá knihu o životě v bombardované Sýrii

Byla tváří bitvy o Aleppo. Teď sedmiletá Bana vydá knihu o životě v bombardované Sýrii

Dětské uprchlici Baně Abedové je teprve 7 let a její tweety už zná celý svět. Proslavilo ji její svědectví z válkou zmítaného Aleppa. Teď se dívka chystá napsat knížku.  Drahý světe Bany Abedové vylíčí zážitky ze Sýrie a to, jaký život její rodinu čekal, když se stali uprchlíky. Vydavatelství Simon & Schuster chystá knihu vydat na podzim.

Malá mírová samozvaná aktivistka zprávu zveřejnila na sociálních sítích. „Šťastně oznamuji, že moji knihu vydá Simon & Schuster. Svět musí ukončit všechny války všude na světě,“ oznámila na Twitteru svým 368 tisícům fanouškům.

V prohlášení, které vydal její vydavatel, Abedová poslala další zprávu světu. „Doufám, že moje kniha donutí svět udělat něco pro děti a pro Syřany a přinese mír dětem po celém světě, které žijí ve válce,“ napsala dívenka.

Sedmiletá holčička Bana na sebe upoutala pozornost, když loňský podzim tweetovala své pocity a zkušenosti z obléhaného syrského Aleppa. S pomocí své matky Fatemah, která byla před válkou učitelkou angličtiny, zaznamenala dopad hladu, bombardování a celkově celou občanskou válku.

Fanynka Harryho Pottera obdržela e-knihu přímo od samotné autorky JK Rowlingové. V prosinci se i Rowlingová zapojila do kampaně „Kde je Bana“, jež tlačila na orgány, aby začaly rodinu známé školačky hledat. Později se ukázalo, že rodinu z Aleppa evakuovali, píše Guardian.  

Abedová prosila o mír prostřednictvím svého účtu ruského prezidenta Vladimira Putina, britskou premiérku Teresu Mayovou, bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a syrského prezidenta Bašára Asada. Na konci roku dostala povolení odjet do Turecka a následně tam i zůstat, kde se osobně setkala s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Mladá aktivistka překvapila v únoru videem, které bylo adresováno americkému prezidentu Donaldu Trumpovi kvůli jeho protimigračnímu výnosu. Ptala se ho, zda ji nyní považuje za teroristku a jestli měl prezident někdy hlad. Naopak souhlas vyjádřila s Trumpovým raketovým útokem na syrskou základnu Šajrát. „Jako syrské dítě jsem trpěla za Putina a Bašára Asada. Trumpův úder proti vrahům mých lidí vítám,“ zveřejnila na svém twitterovém účtu. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744