Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý drogový král Prcek má ve vězení další problém: Nikdo ho nechce hájit

Bývalý drogový král Prcek má ve vězení další problém: Nikdo ho nechce hájit

Bývalého šéfa mexického drogového kartelu Joaquína Guzmána nechce nikdo hájit. „Prcek“ Guzmán, jak se mu říkalo, se sešel v posledních třech měsících co je ve vězení, už se 16 soukromými advokáty. Zatím jej zastupuje státní obhájce, kterého mu přidělil soud.

Přestože mu v USA hrozí minimálně doživotí, Prcek se nevzdává a hledá právníka. Tento týden mu soud povolil, aby mohl své ženě, bývalé královně krásy, poslat zprávy (zkontrolované orgány) s instrukcemi o tom, jakého právníka sehnat. Chce jí také sdělit, z jakých zdrojů za něj zaplatí, píše NBC News. Dokud Guzmán nemohl komunikovat se svojí rodinou, nemohl ani nějak doložit, že bude mít na právníky peníze.

Guzmán se například sešel s renomovaným právníkem Richardem Levittem, oddělovala je příčka a schůzku tlumočil překladatel. Po setkání Levitt odmítl sdělit, zda případ přijme, ale uvedl, že by to znamenalo velkou výzvu a to jak z hlediska právního tak i finančního. Vláda totiž může požadovat, aby Guzmán doložil, že peníze na právníka pocházejí z legálních zdrojů.

Obhajoba bude velmi nákladná  a časově náročná, právě v tom je největší kámen úrazu. Bude muset hledat vlastní svědky a pustit se do vlastního vyšetřování.

Obžaloba požaduje propadnutí majetku v hodnotě 14 miliard dolarů pocházejících údajně z obchodu s narkotiky. Mexická generální prokuratura nicméně uvedla, že americké úřady nenašly ani jediný dolar z těchto obchodů. Guzmán totiž nevyužíval běžný finanční systém.

Guzmán po dlouholeté snaze amerických orgánů skončil v USA, kde mu hrozí vyšší trest než by tomu bylo v domovském Mexiku. Šance, že by znovu utekl, jako se mu to v minulosti několikrát podařilo, tím klesla prakticky na nulu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1