Čas vypršel, hlásí Oprah nebo Streepová. Spustily masivní kampaň proti sexuálnímu zneužívání | info.cz

Články odjinud

Čas vypršel, hlásí Oprah nebo Streepová. Spustily masivní kampaň proti sexuálnímu zneužívání

Americké herečky se rozhodly bojovat proti sexuálnímu harašení. Skupina více než tisíce žen, které pracují v šoubyznysu, se připojila k výzvě Time’s Up (v překladu Čas vypršel). Chtějí nejen upozorňovat na obtěžování, ale založily i fond, který chtějí využít na pomoc obětem. Mezi hlavní dárce patří například Reese Witherspoonová, Oprah Winfreyová nebo Jennifer Anistonová.

Na rozšířený problém sexuálního obtěžování vrhla poprvé světlo kauza hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, kterého v říjnu obvinilo několik hereček, které měl kvůli rolím zneužít nebo se o to pokusit. Následně se začaly objevovat i další příběhy obtěžovaných žen i mužů z různých oborů a vyšlo najevo, že harašení je zřejmě podceňovaným problémem.

Ke zrodu iniciativy Time’s Up podle CNN navíc přispěl dopis Národní asociace zaměstnankyň zemědělství. Farmářky prý také zažívají obtěžování a plně podporují herečky, které se poprvé ve větší míře rozhodly o problému promluvit. „Nepracujeme pod světly reflektorů. Jsme ve stínu společnosti izolované na polích a farmách,“ stojí v dopise asociace, která zastupuje 700 tisíc žen. „Stěžovat si na cokoli, včetně sexuálního obtěžování v zaměstnání, je nemyslitelné, protože tím riskujeme ztrátu práce a možnost uživit naši rodinu,“ stěžují si ženy.

Právě na neohlašování napadení a zneužívání chce iniciativa upozornit a dodat odvahu obětem, které většinou zůstávají mlčet. Podle údajů na stránkách Time’s Up jedna ze tří žen mezi 18 a 34 lety zažila sexuální obtěžování v zaměstnání. 71 % z nich to ale neohlásilo. Téměř polovina žen byla navíc minimálně jednou svědkem takového nevhodného chování.

Kromě veřejné výzvy k větší aktivitě založila iniciativa také fond, který chce použít na podporu žen a mužů, kteří se v zaměstnání stali obětmi obtěžování. Mezi přispěvateli se objevila i známá jména jako Reese Witherspoonová, Oprah Winfreyová, Jennifer Anistonová, Meryl Streepová a Steven Spielberg. Zatím se vybralo přes 13 milionů dolarů.

Finančně přispěly také některé herecké agentury z Hollywoodu. Pomoc nabídlo také Národní ženské právní centrum, které se rozhodlo poskytnout obětem komplexní právní pomoc a zajišťovat přerozdělování vybraných financí. Iniciativa Time’s Up také nyní apeluje na všechny herečky, aby si na nedělní udílení cen Zlatých glóbů vzaly černé šaty a demonstrovaly tak svoji podporu obětem zneužívání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud