Černá moč a ukrutná bolest. Brazílii postihla děsivá nemoc | info.cz

Články odjinud

Černá moč a ukrutná bolest. Brazílii postihla děsivá nemoc

Po viru Zika řádí v Brazílii další nebezpečná nemoc. Způsobuje strašné bolesti a pacienti mají černou moč. Někteří lidé na nákazu zemřeli a úřady ve spolupráci s laboratořemi v USA zkoumají příčiny. Nemocných jsou ve východobrazilském státě Bahia desítky.

Ministerstvo zdravotnictví státu Bahia v pátek oznámilo, že úřady registrují v tamním regionu 64 případů této zvláštní nemoci. Šedesátka případů byla zaznamenána ve městě Salvador - oblíbené turistické destinaci.

Příznaky nemoci, která se poprvé objevila loni v polovině prosince, jsou intenzivní bolest svalů a kloubů, pocení, případně horečka a černá moč. Nakažení nemoc popisují jako nesmírně bolestivou. Jeden člověk se stejnými příznaky zemřel na Silvestra ve městě Vera Cruz a druhý v lednu ve městě Salvador.

Podle ředitelky epidemiologické laboratoře státu Bahia se pacienti mohli nakazit z jídla. Většina z nich totiž začala cítit akutní svalovou bolest po konzumaci ryb. Rozbor několika vzorků ryb v daných případech ale zatím neprokázal škodlivou bakterii, která by mohla být příčinou nemoci. Experti také poukazují na případ manželského páru, který na dovolené tři dny jedl na pobřeží ryby a stejně tak jejich děti. Dospělí onemocněli, děti žádnými příznaky netrpí.

Jiní odborníci upozorňují, že by se mohlo jednat o nakažlivý virus. Jedna žena se totiž údajně nakazila poté, co navštívila svou nemocnou sestru, píše server Globo. Vláda státu Bahia na výzkumu záhadné choroby spolupracuje s americkým Střediskem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Na Slovensku se vyskytuje nemoc, kterou provází podobné příznaky. Jmenuje se alkaptonúrie. Postihuje jednoho člověka z 19 tisíc. Ve světě je tento poměr 1:250 000. Jedním z příznaků je právě černá moč. Nemoc způsobuje nedostatek enzymu dioxygenáza, tělo pak nedokáže ničit černý pigment – kyselinu homogentisovou, která se hromadí v těle. Kosti a chrupavky se v důsledku nemoci zbarvují na černo. Chrupavky se opotřebovávají velmi rychle a kosti se o sebe třou a způsobují osteoporózu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud