Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Červený Kukiš aneb Sorry jako! Pražská divadla chystají satirický politický kabaret

Červený Kukiš aneb Sorry jako! Pražská divadla chystají satirický politický kabaret

Ostrá politická satira s aktuálními prvky. To slibují umělci z Vršovického divadla Mana, které připravuje společně s divadelním studiem Neklid novinku Červený Kukiš - aneb Sorry jako! Pobaví prý i toho, koho politika nezajímá. Půjde o interaktivní kabaret, při kterém se divák stane přímým účastníkem natáčení absurdní televizní debaty. Premiéra se bude konat 18. května. 

Hra je příběhem chlapce, který se touží stát králem. Na cestě za svým snem a politickou kariérou jde ale "přes mrtvoly". Hra má poukázat na prosazování moci nad médii, ekonomickými vztahy i lidmi samotnými.

„Naším cílem je především diváka pobavit. Kombinace reálných situací z natáčení TV talkshow s živým zpěvem a tanečními výstupy herců připomíná fantaskní kabaret," uvedl ke hře režisér Ivo Šorman.

Inspiraci k námětu Červeného Kukiše přinesl Deutschovi život sám a především nespokojenost se současnou politickou situací. „Možná podoba s českými politiky je však - samozřejmě - čistě náhodná!" zdůraznil Deutsch. Aktuálnost hry podle něj potvrdila i reakce potenciálních sponzorů a majitelů reklamních ploch, kteří kvůli přílišné kontroverzi odmítli hru podpořit. „Zafungovala tak - dle našeho očekávání - autocenzura vyvolaná strachem ze mstivého stíhání," zmínil autor scénáře.

Deutsch ve hře ztvárnil roli mluvčího Vlčáčka. Malého Kukiše a zároveň redaktorku Písaříkovou zahraje Veronika Svozílková, v dalších rolích se objeví Pavla Drtinová, Pavel Krejčí a Josef Chytil. Do letních prázdnin soubor odehraje dvě reprízy tohoto představení, na podzim chystá turné po regionálních divadlech.

Název hry v sobě nese výrok vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v lednu odmítl v České televizi vysvětlovat do detailu své majetkové poměry a doplnil to slovy "sorry jako". Výrok se stal terčem vtipů na sociálních sítích, na facebooku například vznikla komunitní stránka Sorryjako, do níž uživatelé vkládají vtipy na Babišův účet. Hashtag #sorryjako se objevil také u stovek příspěvků na twitteru.

Na politické dění reagovali například loni zlínští divadelníci vznikem inscenace Ovčáček čtveráček. V divácky úspěšném kabaretu si dělali legraci z některých představitelů české politiky, ale především z prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Za vznikem hry stály události související s udělováním státních vyznamenání, ve hře se tak kromě Ovčáčka objevil i dalajlama, Jiří Brady, několik politiků i zpěvák Daniel Hůlka. V roce 2011 diváky pražského klubu Rubín pobavila politická satira Blonďatá bestie inspirovaná skandálem kolem parlamentní strany Věci veřejné a odposlechy okolo poslankyně Kristýny Kočí.

Divadlo Mana sídlí v budově Husova sboru ve Vršovicích na Moskevské třídě, v prostorách zrušeného Jiráskova divadla, které tam působilo od roku 1931. V roce 2004 se majitel budovy, kterým je Náboženská obec Církve československé husitské, rozhodl vrátit prostor někdejšího divadla původnímu účelu. Divadlo bylo opraveno v několika etapách mezi lety 2009 až 2013, na projektu se podílel i herec a architekt David Vávra. Divadlo bylo znovu uvedeno do provozu na jaře 2014.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744