Červený Kukiš aneb Sorry jako! Pražská divadla chystají satirický politický kabaret | info.cz

Články odjinud

Červený Kukiš aneb Sorry jako! Pražská divadla chystají satirický politický kabaret

Ostrá politická satira s aktuálními prvky. To slibují umělci z Vršovického divadla Mana, které připravuje společně s divadelním studiem Neklid novinku Červený Kukiš - aneb Sorry jako! Pobaví prý i toho, koho politika nezajímá. Půjde o interaktivní kabaret, při kterém se divák stane přímým účastníkem natáčení absurdní televizní debaty. Premiéra se bude konat 18. května. 

Hra je příběhem chlapce, který se touží stát králem. Na cestě za svým snem a politickou kariérou jde ale "přes mrtvoly". Hra má poukázat na prosazování moci nad médii, ekonomickými vztahy i lidmi samotnými.

„Naším cílem je především diváka pobavit. Kombinace reálných situací z natáčení TV talkshow s živým zpěvem a tanečními výstupy herců připomíná fantaskní kabaret," uvedl ke hře režisér Ivo Šorman.

Inspiraci k námětu Červeného Kukiše přinesl Deutschovi život sám a především nespokojenost se současnou politickou situací. „Možná podoba s českými politiky je však - samozřejmě - čistě náhodná!" zdůraznil Deutsch. Aktuálnost hry podle něj potvrdila i reakce potenciálních sponzorů a majitelů reklamních ploch, kteří kvůli přílišné kontroverzi odmítli hru podpořit. „Zafungovala tak - dle našeho očekávání - autocenzura vyvolaná strachem ze mstivého stíhání," zmínil autor scénáře.

Deutsch ve hře ztvárnil roli mluvčího Vlčáčka. Malého Kukiše a zároveň redaktorku Písaříkovou zahraje Veronika Svozílková, v dalších rolích se objeví Pavla Drtinová, Pavel Krejčí a Josef Chytil. Do letních prázdnin soubor odehraje dvě reprízy tohoto představení, na podzim chystá turné po regionálních divadlech.

Název hry v sobě nese výrok vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO), který v lednu odmítl v České televizi vysvětlovat do detailu své majetkové poměry a doplnil to slovy "sorry jako". Výrok se stal terčem vtipů na sociálních sítích, na facebooku například vznikla komunitní stránka Sorryjako, do níž uživatelé vkládají vtipy na Babišův účet. Hashtag #sorryjako se objevil také u stovek příspěvků na twitteru.

Na politické dění reagovali například loni zlínští divadelníci vznikem inscenace Ovčáček čtveráček. V divácky úspěšném kabaretu si dělali legraci z některých představitelů české politiky, ale především z prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Za vznikem hry stály události související s udělováním státních vyznamenání, ve hře se tak kromě Ovčáčka objevil i dalajlama, Jiří Brady, několik politiků i zpěvák Daniel Hůlka. V roce 2011 diváky pražského klubu Rubín pobavila politická satira Blonďatá bestie inspirovaná skandálem kolem parlamentní strany Věci veřejné a odposlechy okolo poslankyně Kristýny Kočí.

Divadlo Mana sídlí v budově Husova sboru ve Vršovicích na Moskevské třídě, v prostorách zrušeného Jiráskova divadla, které tam působilo od roku 1931. V roce 2004 se majitel budovy, kterým je Náboženská obec Církve československé husitské, rozhodl vrátit prostor někdejšího divadla původnímu účelu. Divadlo bylo opraveno v několika etapách mezi lety 2009 až 2013, na projektu se podílel i herec a architekt David Vávra. Divadlo bylo znovu uvedeno do provozu na jaře 2014.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud