Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi nakupují stále více leků na internetu, s lékaři se radí čím dál méně

Češi nakupují stále více leků na internetu, s lékaři se radí čím dál méně

Léčivé přípravky, vitamíny nebo doplňky stravy si na internetu alespoň někdy koupí 45 procent uživatelů internetu. Tento podíl v posledních letech stoupá, mezi lety 2012 a 2015 to byla zhruba čtvrtina uživatelů internetu. Tři čtvrtiny lidí si prostřednictvím internetu pořizují vitamíny a potravinové doplňky, asi čtvrtina pak volně prodejné léky. I nadále však většina lidí léčivé přípravky na internetu nekupuje. Častěji tuto možnost vylučují muži, lidé nad 60 let a lidé s nižším vzděláním. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), jehož výsledky dnes ústav zveřejnil.

Průzkumu, který se uskutečnil na konci loňského roku, se zúčastnilo 1500 respondentů z laické veřejnosti, dále 1000 lékařů a stejný počet lékárníků.

Stejně jako v minulých letech je podle průzkumu pro pacienty nejčastějším zdrojem informací o lécích jejich ošetřující lékař (v 39 procentech případů). Více než pětina hledá informace v příbalovém letáku, pro 13 procent lidí je zdrojem informací internet a asi u desetiny lékárník. V případě, že lidé dostanou neznámý lék, 72 procent lidí si vždy přečte příbalový leták, zhruba čtvrtina si jej pak přečte občas. Důslednější jsou v tomto ženy. Autoři průzkumu se také ptali na to, jak často lidé kontrolují léky, které mají doma. Pravidelnou kontrolu dělá 31 procent lidí, občasnou pak polovina respondentů.

U lékařů průzkum zjišťoval mimo jiné to, jaký vliv na předepisování léků mají návštěvy zástupců farmaceutických firem. Více než třetina oslovených lékařů uvedla, že k doporučení zástupců farmaceutických firem při předepisování léků přihlíží, 43 procent pak bere jejich doporučení v potaz výjimečně. Pětina lékařů odpověděla, že je návštěvy zástupců firem neovlivňují. Více než polovina lékařů zatím nevyužívá možnost předepsat lék jen ve formě účinné látky, kdy se nepředepisuje konkrétní přípravek. Desetina lékařů o této možnosti vůbec neví.

Čtyři pětiny lékařů vždy zjišťují, jaké další léky pacient užívá. I přesto se ale téměř všichni oslovení lékárníci (96 procent) někdy setkali s případem, kdy jsou jednomu pacientovi od více lékařů předepsány léky se stejnou účinnou látkou nebo léčivé přípravky, jejichž současné užívání se vylučuje. Tři čtvrtiny lékárníků řeší tento problém přímo s předepisujícími lékaři. Naprostá většina lékárníků (97 procent) někdy využívá možnosti nabídnout pacientovi jiný léčivý přípravek se stejnou účinnou látkou.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744