Češi nejsou národem Slovanů, je jich jen třetina. Překvapivý výzkum odhalil naše předky | info.cz

Články odjinud

Češi nejsou národem Slovanů, je jich jen třetina. Překvapivý výzkum odhalil naše předky

Česko: slovanský národ bez Slovanů? Nejnovější výzkum Masarykovy univerzity se zaměřil na původ obyvatel a výsledky překvapily i samotné badatele. Slovanské kořeny má totiž jen asi 35 procent populace. Mezi Čechy je totiž taky řada potomků Germánů, Keltů, Vikingů nebo Židů. Na studii upozornil deník Právo.

Vědci výzkum opřeli nejen o údaje z matrik. Zabývali se i původem příjmením lidí, a především vzorky DNA mužů. V databázi jich mají přes 2 000.

Kromě potomků Slovanů nejčastěji Čechům v žilách koluje germánsko-keltská krev, odhaduje se, že jich v tuzemsku žije také zhruba třetina. Z řad Vikingů má prapředky deset procent.

„Pátrání po původu lidí s pomocí genetiky připomíná tak trochu detektivku. U jednoho muže jsme zjistili, že jeho neznámý prapředek pocházel z Anglie. U dalšího nás bádání přivedlo až do Izraele. Pro mnohé jsou výsledky výzkumu šokující. Genetiku ale nelze nijak ošidit,“ řekl Právu genealog a historik Martin Kotačka z brněnské Masarykovy univerzity.

Česko je takovou pestrostí genetického fondu v evropském měřítku úkazem. V Irsku by totiž takové pátrání příliš novinek nepřineslo. Drtivá většina obyvatel ostrovního státu má keltské kořeny.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud