Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češka, která dala Anglii remosku a je Wintonovým dítětem: Největší hrdinové byli naši rodiče

Češka, která dala Anglii remosku a je Wintonovým dítětem: Největší hrdinové byli naši rodiče

Bylo jí teprve devět let, když sama se svou tříapůlletou sestrou přijela do Anglie. Psal se rok 1939 a Milena Grenfell-Bainesová (88), tehdy Fleischmannová, měla to štěstí a dostala se do jednoho z vlaků vypravených sirem Nicholasem Wintonem. Už to samo o sobě by stálo za příběh hodný románu. To by se ale během svého života nesměla ocitnout ve správnou chvíli na správném místě, její další životní události do jisté míry předčily i toto dobrodružství ze začátku jejího života. 


Tolik energie, kolik má v sobě tato žena, jsem dlouho neviděla. Říká se jí Lady Remoska, ale rozhodně to není urážka. Titul lady má po svém zesnulém manželovi, kterého královna pasovala na sira. Navíc má zásluhu na tom, že se tradiční česká remoska začala ve Velké Británii prodávat. Do té doby o ní neměli ani tušení. Na podzim vyšla v Česku kniha Lady Remoska, kde čtenář může nahlédnout nejen do tajů české a anglické kuchyně, ale i do života samotné autorky.

Jaké to bylo, když jste se v devíti letech ocitla sama se sestrou ve Velké Británii? Pamatujete si třeba, jak jste si, neznalá tamějšího jazyka, našla kamarády?

Byla jsem tehdy malá a mám pocit, že už za dva měsíce jsem mluvila bez problémů anglicky. Vlastně si dnes už ani nepamatuji, že jsem někdy anglicky nemluvila.

Stýskalo se vám tehdy po rodné zemi?

Rodina, do které jsme tenkrát šly, byla skvělá, a tak jsme se rychle aklimatizovaly. Mé sestře tehdy bylo tři a půl. Říkala, že musela mít tenkrát na mámu velký vztek, že ji opustila, i když si to dneska už nepamatuje. Protože byla tak malá, velmi rychle zapomněla česky. Když pak máma v roce 1940 přijela, musely se dávat znovu dohromady.

Vůbec si nedovedu představit, že rodič musí udělat takové těžké rozhodnutí, že pošle své děti do světa, a to s vědomím, že neví, jestli se s nimi vůbec někdy ještě setká...

Každý tady zná pana Wintona a považuje ho oprávněně za hrdinu, ale jimi byli i naši rodiče. Jeden z dětí" byl před časem na návštěvě u Nickyho a říká mu: Víš, měli bychom něco udělat pro naše rodiče." A on mu na to odpovídá: Už je dávno na čase..."

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Blesk pro ženy„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744