Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

České velikonoční tradice žijí i v USA. Češi a jejich potomci tam pečou mazance

České velikonoční tradice žijí i v USA. Češi a jejich potomci tam pečou mazance

Každý, kdo žil nějakou dobu v cizině, to zná. O Vánocích nebo Velikonocích se člověku začne po domově stýskat a tak se snaží připomenout si Česko alespoň některými tradicemi. A k těm českým velikonočním patří bezpochyby mazanec. Sladký bochánek posypaný mandlemi najdete dokonce i za velkou louží.

Mazanec je jednou z nejstarších českých tradic vůbec. Kořeny sahají až do 15. století, kdy bohatí pekli mazance z mouky, vajec cukru, rozinek, mandlí a kandovaného ovoce, zatímco ti chudší často drahé ingredience jako rozinky a cukr nepoužívali.

Dnes mnoho lidí mazanec péct nechce, vymíchat řádně těsto a nechat vykynout totiž není nic snadného a tak si mazanec koupí často v obchodě. Čechům žijícím v cizině nezbývá ale nic jiného než si pochoutku připravit a tak tradice mnozí nedodržují.

Některé rodiny ale bojují za to, aby tradce nevymizela. Mají vlastní recepty, které si předávají z generace na generaci. Nancy Vesecky, majitelka českého pekařství v Berwynu ve státě Illinois se rozhodla, že bude péct i mazance. A říká, že Češi a jejich potomci mazance hojně nakupují. Někteří z nic mazanec po zakoupení dokonce nechávají v kostele posvětit. 

Také Ceclia Rokuseková, Američanka s českými kořeny, věnuje čas pečení vlastního mazance, přestože jak sama říká, tradiční příprava je časově náročná a tak věčně uspěchaní Američané od tradic, které přivezli do Nového světa jejich předkové, upouští. „Myslím, že je důležité zachovat tradice... aby nezanikly, i kdybychom to nedělali každý rok,“ říká Rokuseková.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744