Česko drží prim ve výrobě největších zlatých ražeb

 FOTO: Zlate-Mince.cz

Prezentace klienta

31. 12. 2018 • 01:00

Češi jsou v investování poměrně konzervativní. Pomalu však začínají chápat, že zlato je dobrou příležitostí k uchování peněz. Jeho hodnota totiž stabilně roste a zájem o něj neklesá. Jde jen o to, v jaké formě je vlastně dobré si ho pořídit. Mnozí by vám nejspíš poradili zlaté slitky, ovšem věřte, že podle odborníků existují i lepší varianty.

Zlaté slitky jsou docela nudné. Takový slitek o hmotnosti 1 kg má velikost cca iPhonu SE, je to vlastně jen malá cihlička, na níž není ve finále vůbec nic zajímavého. Slitky se od sebe liší jen tím, co je na nich napsáno.

Mince a medaile jsou daleko originálnější

Kdo netouží po obyčejné cihle zlata, ale po kousku, který bude mít i uměleckou hodnotu, měl by zauvažovat spíš nad pořízením zlatých medailí a mincí. Ty bývají zdobené unikátními reliéfy, navíc jsou často dostupné jen ve velmi omezeném počtu kusů, takže člověk má pak doma něco ojedinělého.

.

Jak se vlastně taková medaile vyrábí?

Jde o náročný a kreativní proces, s nímž si neporadí stroje. Lidská práce je v tomto případě nenahraditelná. Nejdříve je třeba vymyslet a navrhnout motiv. Za tímto úkolem stojí dost často velmi dobře známá jména – akademičtí sochaři a další umělci. Jejich práce trvá desítky i stovky hodin. Návrh se pak předělá do podoby razidla, a to je následně několik týdnů pečlivě leštěno.

Leštění je samo o sobě velmi náročný proces, který nelze provést strojově. Pomocí speciálních nástrojů, špachtlí, dřívek a kůží se na ocelové razidlo nanese speciální lešticí pasta s obsahem diamantů různé hrubosti. Pasta se opatrně roztírá, po vyleštění se razidlo očistí od jejích zbytků. Proces se opakuje s leštidly s obsahem diamantů více hrubostí, v poslední fázi jde o diamanty o průměru jednoho mikronu. Chyby se neodpouští, kdyby se leštění přehnalo, leštěná plocha by se příliš přiblížila reliéfu a razidlo by bylo znehodnoceno. Práce profesionálů musí být precizní, i v 21. století má svou nezastupitelnou hodnotu. Ne však u slitků, ty se mohou vyrábět ve velkém strojově.

.

Mimochodem vzhledem k výše popsané výrobní technologii ani není možné vyrobit od každé medaile více než pár desítek kusů. Razidla jsou vystavována extrémním tlakům a teplotám, a tak se rychle opotřebovávají a velkosériovou produkci by fyzicky nevydržela.

Jak se od sebe jednotlivé medaile liší?

Rozdíly najdete v motivech mincí či medailí a také v jejich velikosti. Vyrábí se v různých průměrech, záleží tedy na tom, kolik peněz chcete do zlata investovat. Česká republika drží ve velikosti prvenství. Pražská mincovna totiž vyrábí největší zlaté ražby. Některé jejich medaile mají průměr 100 mm, takže svou velikostí připomínají spíš DVD než medaili. Na tak velkou plochu už se vejde dost detailů a krásných vzorů.

.

Pokud se budeme bavit o medailích o hmotnosti 1 kg, pohybujeme se v cenách šplhajících se někdy i daleko přes milion korun. U Pražské mincovny jsou však částky zhruba o 200 000 Kč nižší než u konkurence, takže máte-li zájem o takto velké medaile, určitě je dobré poohlédnout se právě u nich. Mají ale i daleko menší mince s cenami v řádech tisíců či desetitisíců. Případně jestli toužíte po ještě levnější variantě, podívejte se po stříbru.

V Čechách neexistuje státní mincovna. Pražská mincovna je jednou ze dvou českých soukromých akciových společností, které dokáží razit mince tzv. špičkové kvality. Je sice tou mladší mincovnou, nicméně právě to ji možná předurčuje k tomu, aby k nám přinášela moderní principy. Umožňuje velmi snadný nákup stříbrných a zlatých mincí přes internet. Hodí se jako investiční příležitost, ale i hezký dárek k životnímu jubileu. Darujete originální kousek, který obdarovaný v případě potřeby prodá a získá za něj finanční hotovost.

SDÍLET