Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko má za sebou čtvrtý nejteplejší srpen od roku 1961. Průměrná teplota byla 18,8 stupně

Česko má za sebou čtvrtý nejteplejší srpen od roku 1961. Průměrná teplota byla 18,8 stupně

Česko letos zažilo mimořádně teplý srpen. S průměrnou teplotou 18,8 stupně Celsia se stal čtvrtým nejteplejším srpnem od roku 1961, kdy se začaly v zemi zaznamenávat celkové průměry teplot. Na svém webu to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tepleji bylo druhý prázdninový měsíc jen v letech 1992, 2003 a 2015. Výrazně tepleji měli tento rok na východě země - zatímco průměrná měsíční teplota na Moravě a ve Slezsku byla 19,5 stupně, v Čechách dosáhla jen 18,4 stupně Celsia.

Průměrná měsíční teplota letošního srpna je o 1,5 stupně vyšší než průměr z let 1981 až 2010 a o 2,4 stupně vyšší než takzvaný normál v letech 1961 až 1990. Dosud nejteplejší srpen za posledních 56 let zažili Češi předloni, kdy průměrná teplota činila 21,3 stupně. Následuje rok 1992 (20,8 stupně) a 2003 (20,1 stupně), za které se nyní zařadil rok 2017.

Nejtepleji bylo začátkem měsíce - hned 1. srpna maximální denní teplota dosáhla nebo překonala hranici 35 stupňů na více než 70 stanicích. Vůbec nejvyšší maximální denní teplota v tomto měsíci - 38,3 stupně - byla naměřena 3. srpna na jihomoravské stanici Strážnice. "Jedná se zároveň o nejvyšší teplotu zaznamenanou v tomto roce," uvedli meteorologové.

Tropická noc, při níž minimální teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia, byla alespoň na jedné stanici v Česku zaznamenána jedenáctkrát. Nejčastěji v noci z 31. července na 1. srpna a z 1. na 2. srpna.

Srážkově letošní srpen nevybočil z běžných hodnot. Více pršelo na západě země a nejméně v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji. Největší lijáky byly 11. srpna, a to především v jižních, středních a východních Čechách, kdy na některých stanicích napršelo více než 50 milimetrů srážek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1