Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko musí využít svých zásob lithia, apeluje na Future Port Prague vizionář Amyx

Česko musí využít svých zásob lithia, apeluje na Future Port Prague vizionář Amyx

Jak jsme připraveni na budoucnost a co pro nás nové technologie – jako je virtuální realita, blockchain či 3D tisk – znamenají? To jsou otázky, na které odpovídá dvoudenní technologický festival Future Port Prague, který ve čtvrtek začal v pražských Holešovicích. „Chceme mezi lidmi rozšířit povědomí o vědě a nových technologiích a tohle je skvělý způsob,“ řekl pro INFO.CZ zakladatel festivalu Martin Holečko.

„Lidé se obávají toho, že nás technologie odcizuje, ale ona se nás snaží přiblížit. A ten samý cíl má i Future Port Prague,“ říká pro INFO.CZ Holečko, který letos organizuje druhý ročník festivalu. Organizátoři do Holešovické tržnice sezvali 150 vystavovatelů a očekávají, že na akci dorazí až deset tisíc návštěvníků. Nechybí zastoupení firem jako Škoda Auto, která představuje svůj koncept Vision X, Deloitte se svou dětskou akademií nebo český start-up VRgineers s brýlemi pro virtuální realitu.

Kromě vystavovatelů na konferenci spojenou s festivalem přijely i desítky speakerů z Česka i ze zahraničí. Mezi nimi je zakladatel konceptu Second Life Philip Rosedale, Anita Sengupta, která v NASA vysílala sondy k Marsu a nyní pracuje pro firmu Richarda Brunsona Hyperloop One či speaker z prestižního think-tanku Singularity University Scott Amyx.

Právě podle Amyxe by Česká republika měla více diverzifikovat a rozvíjet svůj potenciál. „Česko by mělo využít toho, že má jedny z největších zásob lithia na světě. Podívejte se na vývoj, který zažíváme v elektromobilitě, automobily s alternativními pohony jsou zřejmou budoucností. A to znamená potřebu opravdu mnoha lithiových baterií,“ apeloval Amyx. 

Že by Česko mělo využít tradice automobilového průmyslu ve spojení s moderními technologiemi, si myslí i pořadatel Holečko. „Pokud bychom například v Česku vybudovali polygon na testování autonomního řízení, tak by to přitáhlo velké automobilové výrobce z okolních zemí. Ty by se zde navázaly na lokální firmy a na českou ekonomiku,“ vysvětluje podnikatel.

Tematickými bloky na festivalu jsou také robotika, využití virtuální a augumentované reality nebo téma blockchainu. Na konferenci vystoupil na toto téma Dolfi Müller, starosta švýcarského města Zug, které je ráj pro blockchainové a bitcoinové start-upy. „Na to, že jsme poměrně malé město, tak jich u nás fungují asi tři stovky,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ Muller.

Blockchain má přitom podle něj potenciál změnit i natolik tradiční obor, jako je švýcarské bankovnictví. „Banky totiž působí jako prostředníci a blockchain říká, my žádného prostředníka nepotřebujeme – zničme prostředníka,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ a deník E15 Muller. „Myslím, že banky musí změnit svůj byznys. Je dost možné, že blockchinová technologie donutí ke změně i tradiční švýcarské banky, které s ním začínají experimentovat,“ dodal starosta Zugu.

S tím souhlasí i David Pavlík, který dříve pracoval pro společnosti Amazon či SpaceX. „Myslím, že brzy budeme jen velmi obtížně hledat oblast, kde by se blockchain neuplatnil,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ.

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232