Články odjinud

Česko musí využít svých zásob lithia, apeluje na Future Port Prague vizionář Amyx

Česko musí využít svých zásob lithia, apeluje na Future Port Prague vizionář Amyx

Jak jsme připraveni na budoucnost a co pro nás nové technologie – jako je virtuální realita, blockchain či 3D tisk – znamenají? To jsou otázky, na které odpovídá dvoudenní technologický festival Future Port Prague, který ve čtvrtek začal v pražských Holešovicích. „Chceme mezi lidmi rozšířit povědomí o vědě a nových technologiích a tohle je skvělý způsob,“ řekl pro INFO.CZ zakladatel festivalu Martin Holečko.

„Lidé se obávají toho, že nás technologie odcizuje, ale ona se nás snaží přiblížit. A ten samý cíl má i Future Port Prague,“ říká pro INFO.CZ Holečko, který letos organizuje druhý ročník festivalu. Organizátoři do Holešovické tržnice sezvali 150 vystavovatelů a očekávají, že na akci dorazí až deset tisíc návštěvníků. Nechybí zastoupení firem jako Škoda Auto, která představuje svůj koncept Vision X, Deloitte se svou dětskou akademií nebo český start-up VRgineers s brýlemi pro virtuální realitu.

Kromě vystavovatelů na konferenci spojenou s festivalem přijely i desítky speakerů z Česka i ze zahraničí. Mezi nimi je zakladatel konceptu Second Life Philip Rosedale, Anita Sengupta, která v NASA vysílala sondy k Marsu a nyní pracuje pro firmu Richarda Brunsona Hyperloop One či speaker z prestižního think-tanku Singularity University Scott Amyx.

Právě podle Amyxe by Česká republika měla více diverzifikovat a rozvíjet svůj potenciál. „Česko by mělo využít toho, že má jedny z největších zásob lithia na světě. Podívejte se na vývoj, který zažíváme v elektromobilitě, automobily s alternativními pohony jsou zřejmou budoucností. A to znamená potřebu opravdu mnoha lithiových baterií,“ apeloval Amyx. 

Že by Česko mělo využít tradice automobilového průmyslu ve spojení s moderními technologiemi, si myslí i pořadatel Holečko. „Pokud bychom například v Česku vybudovali polygon na testování autonomního řízení, tak by to přitáhlo velké automobilové výrobce z okolních zemí. Ty by se zde navázaly na lokální firmy a na českou ekonomiku,“ vysvětluje podnikatel.

Tematickými bloky na festivalu jsou také robotika, využití virtuální a augumentované reality nebo téma blockchainu. Na konferenci vystoupil na toto téma Dolfi Müller, starosta švýcarského města Zug, které je ráj pro blockchainové a bitcoinové start-upy. „Na to, že jsme poměrně malé město, tak jich u nás fungují asi tři stovky,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ Muller.

Blockchain má přitom podle něj potenciál změnit i natolik tradiční obor, jako je švýcarské bankovnictví. „Banky totiž působí jako prostředníci a blockchain říká, my žádného prostředníka nepotřebujeme – zničme prostředníka,“ řekl v rozhovoru pro INFO.CZ a deník E15 Muller. „Myslím, že banky musí změnit svůj byznys. Je dost možné, že blockchinová technologie donutí ke změně i tradiční švýcarské banky, které s ním začínají experimentovat,“ dodal starosta Zugu.

S tím souhlasí i David Pavlík, který dříve pracoval pro společnosti Amazon či SpaceX. „Myslím, že brzy budeme jen velmi obtížně hledat oblast, kde by se blockchain neuplatnil,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud