Československá rozvědka v Londýně organizovala akci k odsouzení pražského jara. Klíčovou postavu byl pravnuk Marxe | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Československá rozvědka v Londýně organizovala akci k odsouzení pražského jara. Klíčovou postavu byl pravnuk Marxe

Československá rozvědka v Londýně organizovala akci  k odsouzení pražského jara. Klíčovou postavu byl pravnuk Marxe

Na jednu z mnoha dezinformačních akcí, které organizovala československá zpravodajská služba kolem výročí invaze vojsk varšavské smlouvy v srpnu 1968, upozornil na svém webu Archiv bezpečnostních složek (ABS). Do rubriky Archiválie měsíce zařadil dokumenty vztahující se k málo známé demonstraci, která se uskutečnila v Londýně 19. srpna 1979. Odsuzovala pražské jaro a obhajovala normalizaci. Jak ČTK řekl pracovník archivu Jan Makovička, akce jako tato byly součástí takzvaných aktivních opatření, jimiž se režim snažil vylepšit veřejné mínění v západních státech.

Demonstraci v roce 1979 oficiálně pořádala Nová komunistická strana Británie a asi 300 lidí se při ní sešlo v londýnském Hyde Parku. Její hlavní postavou se stal levicový novinář Robert-Jean Longuet, pravnuk Karla Marxe. "Když jsem studoval události, k nimž došlo v Československu v roce 1968, znovu jsem narazil na metody americké špionážní služby CIA, na metody připomínající praktiky roku 1948. Nyní se západní tisk snaží rozviřovat kampaň kolem hrstky lidí, kteří odmítají respektovat zákony socialistického Československa," řekl Longuet podle webu ABS shromážděným. Hrstkou lidí měl na mysli členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, kteří právě čelili trestnímu řízení.

Dezinformační akce z neděle 19. srpna byla součástí aktivního opatření Oceán II. Podle Makovičky patřily dokumenty o aktivních opatřeních do určitého druhu svazků rozvědky, z nichž byla podstatná část skartována. "Pouze část jich byla převedena do takzvaných materiálů trvalé hodnoty, a právě z nich jsou i tyto archiválie," řekl. Součástí dokumentů jsou i fotografie. "Některé byly patrně pořízeny z budovy československého velvyslanectví," uvedl archivář.

Novinář a spisovatel Longuet na demonstraci prezentoval svou knihu, ve které odsoudil pražské jaro a která byla vydána o několik měsíců dříve. Týž rok na podzim vyšla v češtině. "Při příležitosti vydání české mutace byla v říjnu 1979 uspořádána, z velké části inscenovaná, tisková konference, která měla poukázat na neochotu západních nakladatelství knihu vydat. Měly tak být demonstrovány těžké podmínky "svobody tisku buržoazní společnosti", které musel Longuet překonat, aby mohl zveřejnit "pravdu o Československu"," uvedl archiv.

Podle ředitelky archivu Světlany Ptáčníkové archiváři podobné "poklady" často objeví při své běžné práci, aniž by je cíleně vyhledávali. Veřejnosti je ukazují většinou při dnech otevřených dveří.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.