Český Alláh získal cenu na slovenském festivalu. Nikoho jsem nepotěšila, přiznala autorka | info.cz

Články odjinud

Český Alláh získal cenu na slovenském festivalu. Nikoho jsem nepotěšila, přiznala autorka

Český Alláh získal cenu na slovenském festivalu. Nikoho jsem nepotěšila, přiznala autorka
 

Dokumentární snímek Český Alláh režisérky Zuzany Piussi, který mapuje názory a postoje české společnosti v letech 2015 a 2016 k uprchlické krizi, získal na 18. ročníku slovenského festivalu Jeden svět cenu za nejlepší slovenský dokument. ČTK o tom za pořadatele festivalu informoval Peter Ivanič.

"Ačkoliv platí, že se režisérka v dokumentu zabývá Českem, její film je do jisté míry i zrcadlem nás samých. Porota přitom zvláště ocenila především prolínání aktuální kulturně-politického tématu paralelně s intimním pohledem na krizi ve vztahu," uvedl Ivanič.

V kategorii slovenský dokument se na mezinárodním festivalu dokumentárních snímků Jeden svět ucházelo o ocenění celkem pět snímků.

"Cena mě velmi potěšila, protože za film Český Alláh jsem si odnesla asi nejvíce kritiky a nenávisti. Asi je to tím, že film není 'sluníčkářský' ani antiislamistický, žádnou skupinu jsem nepotěšila. Film ukazuje zevnitř, jak se řídí strach z uprchlíků, které nemáme," uvedla Piussi.

Loni na festivalu získala slovenská režisérka Piussi zvláštní ocenění poroty za celovečerní dokument Těžká volba o pohledu na společnost i přes zákulisí prezidentské kampaně na Slovensku.

Zuzana Piussi byla před časem hostem Pavla Štrunce, mluvila o svém novém dokumentu a o Babišovi, podívejte se:

autor: INFO.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud