Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Český dobrodruh se vrátil z džungle prolezlý červy. O život bojoval jen kousek od stezky

Český dobrodruh se vrátil z džungle prolezlý červy. O život bojoval jen kousek od stezky

Český turista Vilém Hanuš se stal takříkajíc senzací. Jeho obyčejný výlet na kopec v brazilské džungli se totiž proměnil v noční můru. Čtyři dny bloudil džunglí a doufal, že se mu podaří najít cestu zpět do civilizace. Nakonec ho shodou náhod objevil armádní vrtulník. V rozhovoru pro Českou televizi prozradil, že se celou dobu pohyboval jen pár metrů od stezky.

V brazilské džungli již v minulosti byl, a tak se domníval, že půldenní procházka džunglí na vrcholu kopce Pico de Papagaio bude hračka. Českého cestovatele Viléma Hanuše ale zradil vlastní úsudek. Myslel si, že dojde na vrcholek Pico de Papagaio a stejnou cestou se vrátí, ale začalo se stmívat a stezka, po které šel, měla až 20 slepých ramen. K jednomu z nich došel; zpočátku nebyla vegetace neprostupná a Vilém doufal, že se napojí na jinou stezku, ale pak přišla bujnější vegetace, ostré rostliny a nakonec i 15metrový sráz. Setmělo se a on zůstal v džungli.

„Je zvláštní, že jsem překvapil sám sebe, že jsem i tu druhou noc, byl relativně klidný,“ prozradil Vilém v pořadu Studio 6.

Druhý den nezačal hledat jenom cestu, ale vodu. Ještě pořád byl optimistický, ale třetí noc si přiznal, že je to vážné. Byl velmi vyčerpaný. Čtvrtou noc mu došlo, že je situace velmi vážná až krizová, že mu jde o život. „Bylo mi jasný, že už je dost pravděpodobný, že to nemusí dobře dopadnout.“

I když se vyvaroval vážnějších zranění, jako jsou například zlomeniny, měl po celém těle odřeniny. „Do těch ran mi parazitní mouchy nakladly vajíčka,“ popsal hororovou zkušenost. S infekcí pak bojoval 10 dní v nemocnici.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1