Češky se hromadně zbavují hormonální antikoncepce. Odborníci se obávají vlny potratů | info.cz

Články odjinud

Češky se hromadně zbavují hormonální antikoncepce. Odborníci se obávají vlny potratů

V Česku rapidně ubývá žen, které pravidelně používají antikoncepci. Stojí za tím mýty o tom, co vše může způsobovat, ale i změna životního stylu. Od roku 2008 ubyla třetina uživatelek. Odbornící se obávají, že se v Česku zvýší počet umělých potratů. 

„Antikoncepci neberu, protože si myslím, že není přirozená pro ženské tělo, když jsem ji brala, nepřipadala jsem si dobře, necítila jsem se ve své kůži,“ vysvětluje své důvody čtyřiadvacetiletá Karolína. Dodává, že podle ní mají uměle produkované hormony dopad i na životní prostředí.

Bránit se neplánovanému početí prý lze i jinak. „Myslím si, že hlavní smysl antikoncepce lze nahradit mnohem přirozenějším způsobem, jako je použití kondomu,“ vysvětluje. To má podle ní výhodu i v tom, že se tím brání nakažení pohlavně přenosnými chorobami.

Podobně zřejmě uvažují i další statisíce Češek, které se rozhodly s antikoncepcí skoncovat. Ještě před deseti lety jich antikoncepci užívalo 3, 5 milionu. Dnes antikoncepci užívá o 1, 2 milionu žen méně. Odborníci se proto obávají, že v Česku přibude potratů. Počtem uměle přerušených těhotenství na počet obyvatel totiž Česká republika předčila i státy jako Velká Británie nebo Švédsko.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud