Čeští skauti pojedou na světové setkání s mottem „Unbreakable“, chtějí upozornit na boj proti totalitám | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čeští skauti pojedou na světové setkání s mottem „Unbreakable“, chtějí upozornit na boj proti totalitám

Čeští skauti pojedou na světové setkání s mottem „Unbreakable“, chtějí upozornit na boj proti totalitám

Čeští skauti zahájili přípravy na světové jamboree, které se za rok uskuteční ve Spojených státech. Do zámoří vyrazí z České republiky téměř 500 skautů a skautek, což je rekordní počet. Češi na setkání 50.000 mladých lidí ze 150 států pojedou v létě 2019 s mottem "Unbreakable" (Nerozbitný), charakterizující boj českého skautingu proti totalitám v minulém století.

V době nacistické a komunistické totality byl Junák zakázán, po návratu demokracie se třikrát obnovil, naposledy po listopadu 1989. „Třicet let od sametové revoluce, které v roce 2019 oslavíme, je zároveň nejdelším nepřetržitým obdobím, kdy může skauting u nás svobodně existovat,“ uvedla mluvčí skautů.

Skauti mají před sebou rok intenzivních příprav. „Během nich musí přípravný tým vybudovat dobře řízenou 'firmu' s třicetimilionovým rozpočtem, funkční komunikací, logistikou, IT či personalistikou. Všichni jsou přitom dobrovolníci a na úkolech pro jamboree pracují vedle svého běžného zaměstnání nebo studia," uvedla Trojak.

Čtyřiadvacáté světové jamboree společně organizují Mexiko, Kanada a Spojené státy na tábořišti nedaleko Washingtonu. "Američtí skauti jsou známí svým zaměřením na dobrodružství. Tábořiště, na kterém se bude jamboree konat, je plné adrenalinových zážitků, je tu například cyklokros, skate park, lanové překážky nebo divoká voda. Čeští účastníci se mají rozhodně na co těšit," dodal šéf české výpravy David Urban.

Na světové jamboree se skauti sjíždí každé čtyři roky, to předchozí se konalo v Japonsku, další bude v roce 2023 hostit Jižní Korea. Program zahrnuje sportovní a vzdělávací aktivity, hry a ceremoniály. Hlavním cílem setkání je představit hlavní myšlenky skautingu - dialog a přátelství bez ohledu na národnost, jazyk nebo vyznání.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.