Čeští skauti pojedou na světové setkání s mottem „Unbreakable“, chtějí upozornit na boj proti totalitám | info.cz

Články odjinud

Čeští skauti pojedou na světové setkání s mottem „Unbreakable“, chtějí upozornit na boj proti totalitám

Čeští skauti zahájili přípravy na světové jamboree, které se za rok uskuteční ve Spojených státech. Do zámoří vyrazí z České republiky téměř 500 skautů a skautek, což je rekordní počet. Češi na setkání 50.000 mladých lidí ze 150 států pojedou v létě 2019 s mottem "Unbreakable" (Nerozbitný), charakterizující boj českého skautingu proti totalitám v minulém století.

V době nacistické a komunistické totality byl Junák zakázán, po návratu demokracie se třikrát obnovil, naposledy po listopadu 1989. „Třicet let od sametové revoluce, které v roce 2019 oslavíme, je zároveň nejdelším nepřetržitým obdobím, kdy může skauting u nás svobodně existovat,“ uvedla mluvčí skautů.

Skauti mají před sebou rok intenzivních příprav. „Během nich musí přípravný tým vybudovat dobře řízenou 'firmu' s třicetimilionovým rozpočtem, funkční komunikací, logistikou, IT či personalistikou. Všichni jsou přitom dobrovolníci a na úkolech pro jamboree pracují vedle svého běžného zaměstnání nebo studia," uvedla Trojak.

Čtyřiadvacáté světové jamboree společně organizují Mexiko, Kanada a Spojené státy na tábořišti nedaleko Washingtonu. "Američtí skauti jsou známí svým zaměřením na dobrodružství. Tábořiště, na kterém se bude jamboree konat, je plné adrenalinových zážitků, je tu například cyklokros, skate park, lanové překážky nebo divoká voda. Čeští účastníci se mají rozhodně na co těšit," dodal šéf české výpravy David Urban.

Na světové jamboree se skauti sjíždí každé čtyři roky, to předchozí se konalo v Japonsku, další bude v roce 2023 hostit Jižní Korea. Program zahrnuje sportovní a vzdělávací aktivity, hry a ceremoniály. Hlavním cílem setkání je představit hlavní myšlenky skautingu - dialog a přátelství bez ohledu na národnost, jazyk nebo vyznání.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud