Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Cestovatelka na facebooku vtipkovala, že ji brzy zavraždí. Pár dní na to záhadně zmizela

Cestovatelka na facebooku vtipkovala, že ji brzy zavraždí. Pár dní na to záhadně zmizela

Proroctví, ze kterého mrazí. Když cestovatelka brouzdající Brazílií Emma Keltyová na sociálních sítích sdílela, že ji během příštích kilometrů cesty nejspíš okradou a zabijí, vůbec netušila, jak blízko bude pravdě. Během několika dní totiž opravdu zmizela. Policie věří, že je mrtvá.

„Ve městě Coari mi ukradnou loď a zabijí mě,“ vtipkovala před několika dny britská cestovatelka Keltyová na sociálních sítích. Poté, co se o ni začala její rodina obávat, přidala další post, ve kterém své předešlé sdělení zlehčila - dělala si prý jen legraci a je v pořádku. Za pár dní nato nicméně skutečně zmizela.

Oblast, kde se cestovatelka pohybovala, je přitom extrémně nebezpečná a je proslulá pašeráky drog a piráty. Žena sice před dobrodružnou cestou prodělala intenzivní kurz sebeobrany, nicméně v reálu sama rychle pochopila, že jí to nejspíš bylo k ničemu. Keltyová totiž v den, kdy zmizela, uvedla, že spatřila lodě, na kterých bylo asi 40 mužů s puškami a dalšími zbraněmi. „Byla jsem pořádně vyděšená, ale jsem v pořádku,“ uvedla na sociálních sítích předtím, než se definitivně odmlčela.

Místní policie uvedla, že v souvislosti s jejím zmizením zadržela jednoho muže a dva mladistvé. Jeden z nich údajně uvedl, že žena byla napadena skupinou mužů, kteří ji okradli a následně zastřelili. Policisté již její kajak spolu s dalšími osobními věcmi nalezli, po těle Britky úřady stále ještě pátrají.

„Emma byla aktivní a odhodlaná sestra, která pro sebe neustále objevovala nové výzvy – ať již na jižním pólu, nebo v Amazonii. Jsme na ni extrémně hrdé,“ smířily se s její smrtí sestry.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1