Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chcete být úspěšní? Vstávejte brzy jako šéf Applu, čas se vám ale líbit nebude

Chcete být úspěšní? Vstávejte brzy jako šéf Applu, čas se vám ale líbit nebude

Čas je v 21. století obecný problém a ti nejúspěšnější lidé ho mají ještě o něco méně. Aby si vrcholní manažeři a výkonné ředitelky našli čas také na své blízké, musejí si pořádně přivstat.

Většina úspěšných lidí vstává brzy a důvod je jednoduchý. Jedině tak mají čas v poklidu splnit všechny své denní povinnosti a najít si prostor i na sebe. Výkonný ředitel Applu Tim Cook si tak nařizuje budíček už na 3:45. Ráno odpovídá na maily, aby měl náskok, zaskočí si zacvičit a stihne i kafe ve svém oblíbeném Starbucks.

První dáma Spojených států Michelle Obamová.První dáma Spojených států Michelle Obamová.autor: ctk

Bez ranního cvičení se neobejde ani první dáma USA Michelle Obamová. O půl páté tak vstává, aby na sobě stačila zapracovat, než se vzbudí zbytek rodiny. „Když si nemůžu zacvičit, necítím se dobře. Mám potom deprese,“ přiznala prezidentova žena.

Své práci dává maximum také šéfka Xeroxu Ursula Burnsová. Od čtvrt na šest zpravidla odpovídá na maily, a to i přesto, že se často dostane do postele až po půlnoci. Ve svém nabitém programu si – jak jinak – najde čas i na cvičení.

Jack Dorsey z Twitteru si s oblibou dopřeje za svítání šestikilometrový jogging a následně medituje. Výkonná ředitelka Pepsi Indra Nooyiová je na nohou každé ráno už ve 4:00. „Říká se, že spánek je dar od Boha. Pak je to asi jeden z těch, kterými jsem nebyla obdařena,“ zamýšlí se byznysmenka.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1