Chcete na zahradu obřího Stalina nebo Gottwalda? Němec je draží na internetu | info.cz

Články odjinud

Chcete na zahradu obřího Stalina nebo Gottwalda? Němec je draží na internetu

Nezvyklá dražba se dnes uskuteční v Bavorsku. Jejím předmětem budou totiž sochy Josifa Stalina, Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého a dalších bývalých komunistických předáků. Pořadatelé aukce, do níž se mohou přes internet zapojit lidé z celého světa, věří, že prodej soch umělců z někdejších komunistických režimů vynese stovky tisíc eur.

Největším lákadlem by - soudě alespoň podle peněz - měla být 12 metrů vysoká a 80 tun vážící granitová socha Vladimíra Iljiče Lenina a dvojice budovatelů, jejíž vyvolávací cena jsou bezmála čtyři miliony korun. O poznání levnější je čtyřtunová pískovcová socha Stalina, která dříve stávala v Zábřehu na Moravě. Její dražba bude začínat na 1,5 milionu korun.

Výrazně levnější by mohla být dvojice českých komunistů. Téměř čtyři metry vysoká socha Zápotockého se začne nabízet za necelých 600 000 korun a více než třímetrová socha Gottwalda za 400 000 korun. Obě díla jsou z bronzu.

Všech šest dražených soch získal na začátku 90. let kameník Josef Kurz z malé bavorské obce Gundelfingen an der Donau. Jeho syn se je nyní rozhodl prodat. Jestli se splní jeho cenové představy, se ukáže odpoledne, kdy aukce začíná.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud