Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Chlapec a jeho mamka.“ Berlusconi se vysmál francouzskému prezidentskému páru, který dělí 25 let

„Chlapec a jeho mamka.“ Berlusconi se vysmál francouzskému prezidentskému páru, který dělí 25 let

Pětadvacetiletý věkový rozdíl, který od sebe dělí nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho manželku Brigitte, upoutal vedle jiných také italského expremiéra Silvia Berlusconiho. Prostořeký osmdesátiletý politik si na adresu prezidentského páru neodpustil posměšnou poznámku, která se mu ale vzápětí vrátila. 

Berlusconi během předvolebního meetingu v italské Monze popsal nového francouzského prezidenta jako „dobře vypadajícího devětatřicetiletého chlapce“, který má po svém boku „dobře vypadající mamku, která ho vzala pod svá křídla, když byl ještě dítě“.

Zjevně tak narážel na pětadvacetiletý věkový rozdíl, který od sebe dělí nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho manželku Brigitte. Devětatřicetiletý Macron se s dnes čtyřiašedesátiletou Brigitte Trogneux seznámil v raných devadesátých letech v dramatickém kroužku na katolické střední škole v Amiensu. Bylo mu patnáct let a ona byla jeho učitelkou.    

Když jejich románek vyšel najevo, poslala Macronova rodina Emannuela na studia do Paříže. Vztahu ale ani tak nezabránili. „Mě se nezbavíte, vrátím se a vezmu si vás. Když se pro něco rozhodnu, pak to také udělám,“ řekl v sedmnácti Emmanuel Brigitte. To se také stalo, svatba se konala v roce 2007. Jemu bylo 30 a jí 54 let.

Posměšná poznámka na adresu francouzského prezidentského páru se vzápětí Berlusconimu vrátila jako bumerang. Kritici poukazují na to, že italský politik je ještě starší, než Brigitte Macronová a navíc má sám o spoustu let mladší přítelkyni. Dvakrát ženatý osmdesátiletý Berlusconi nyní udržuje blízký vztah s jednatřicetiletou Francescou Pascale. Netřeba dodávat všechny zprávy o tom, jak vyhledával až podezřele mladé společnice a účastnil se tajemných orgií, které v letech jeho vlády pravidelně plnily noviny.

Někdejší italský premiér se podobných přešlapů dopustil za svojí politickou kariéru nepočítaně. Mezi jeho nejznámější kiksy patří charakteristika bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Toho Berlusconi krátce po zvolení nazval kvůli jeho černé barvě pleti „opáleným“ mužem. Poprask budí Berlusconi pravidelně také na domácí scéně. V roce 2009 kupříkladu čelil ostré kritice poté, co tisícům Italů, kteří přišli o domov kvůli zemětřesení, poradil, že mají předstírat, že jsou na výletě.  

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1