Chlapec z legendární „pařby informatiků“ bavil internet, nyní poslal do vesmíru Falcon Heavy

bau

10. 02. 2018 • 20:38

Fotka čtyř brýlatých studentů obletěla snad celý svět a dlouhou dobu kralovala „Meme“ obrázkům na sociálních sítích. Na snímku z roku 1997 je i Tomasz Czajka. V současnosti programátor, který se podílel na vývoji rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska. S odkazem na web Gazeta.pl o tom informoval server iRozhlas.cz.

Na podíl Tomasze Czajky na vývoji rakety Falcon Heavy na twitteru upozornilo ve středu polské vládní Centrum projektů Digitální Polsko, které administruje čerpání z evropských fondů.

Podle Gazety.pl Tomasz Czajka v současnosti bydlí v Kalifornii a pracuje ve firmě Elona Muska Space Exploration Technologies Corporation známé jako SpaceX, která se zabývá projektováním a stavbou orbitálních raket. Czajka tam pracuje jako inženýr letového softwaru.

Czajka dříve pracoval pro společnost Google a studoval ve Varšavě i Spojených státech. Celosvětově známý se ale stal nevědomky díky jednadvacet let staré fotografii z jídelny dětského vědeckého tábora. Ta se dokonce ocitla internetovém generátoru memů.

V Polštině se snímku chlapců ve svetrech s tlustými obroučkami přezdívalo „sweterkowa czwórka“, v Česku třeba „brutální pařba informatiků“.

Dosud nejsilnější raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX odstartovala úspěšně v úterý večer z mysu Canaveral. Raketový nosič do vesmíru mimo jiné vynesl rudý elektromobil s umělým řidičem Starmanem ve skafandru, své místo ve voze pak má i kultovní román Stopařův průvodce Galaxií.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Zemřel Stephen Hawking. Jeho život si můžete připomenout zde>>>

SDÍLET