Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chlapec z legendární „pařby informatiků“ bavil internet, nyní poslal do vesmíru Falcon Heavy

Chlapec z legendární „pařby informatiků“ bavil internet, nyní poslal do vesmíru Falcon Heavy

Fotka čtyř brýlatých studentů obletěla snad celý svět a dlouhou dobu kralovala „Meme“ obrázkům na sociálních sítích. Na snímku z roku 1997 je i Tomasz Czajka. V současnosti programátor, který se podílel na vývoji rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska. S odkazem na web Gazeta.pl o tom informoval server iRozhlas.cz.

Na podíl Tomasze Czajky na vývoji rakety Falcon Heavy na twitteru upozornilo ve středu polské vládní Centrum projektů Digitální Polsko, které administruje čerpání z evropských fondů.

Podle Gazety.pl Tomasz Czajka v současnosti bydlí v Kalifornii a pracuje ve firmě Elona Muska Space Exploration Technologies Corporation známé jako SpaceX, která se zabývá projektováním a stavbou orbitálních raket. Czajka tam pracuje jako inženýr letového softwaru.

Czajka dříve pracoval pro společnost Google a studoval ve Varšavě i Spojených státech. Celosvětově známý se ale stal nevědomky díky jednadvacet let staré fotografii z jídelny dětského vědeckého tábora. Ta se dokonce ocitla internetovém generátoru memů.

V Polštině se snímku chlapců ve svetrech s tlustými obroučkami přezdívalo „sweterkowa czwórka“, v Česku třeba „brutální pařba informatiků“.

Dosud nejsilnější raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX odstartovala úspěšně v úterý večer z mysu Canaveral. Raketový nosič do vesmíru mimo jiné vynesl rudý elektromobil s umělým řidičem Starmanem ve skafandru, své místo ve voze pak má i kultovní román Stopařův průvodce Galaxií.

Zemřel Stephen Hawking. Jeho život si můžete připomenout zde>>>

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1