Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Chybělo málo a Hitler se k moci vůbec nedostal. Nejtemnější části historie se dalo vyhnout, tvrdí vědec

Chybělo málo a Hitler se k moci vůbec nedostal. Nejtemnější části historie se dalo vyhnout, tvrdí vědec

Poté, co se Adolf Hitler dostal k moci a rozpoutal druhou světovou válku, zažil svět nejhrůznější etapu lidských dějin. Zrůdnosti nacistů děsí dodnes a řada odborníků si klade otázku, zda šlo nejčernějšímu období zabránit. Jak nyní naznačuje německý historik Thomas Weber, dějiny se skutečně mohly vydat jinou cestou, pokud by Hitlera neodmítla Německá socialistická strana a on se následně nepřipojil k nacistům.

K novým závěrům přivedl historika z Univerzity v Aberdeenu Thomase Webera dosud nepublikovaný dokument, podle kterého se Adolf Hitler snažil dostat do tehdy nově zformované Německé socialistické strany, která se ale rozhodla jeho členství zamítnout. Právě to byl podle Webera osudný okamžik, který běh událostí zvrátil.

Německá socialistická strana sice byla také krajně pravicovým uskupením, byla ale zároveň větší a úspěšnější než Nacistická strana, ke které se Hitler následně přidal. Pokud by jeho žádost o členství zamítnuta nebyla, mohl by podle Webera zůstat na menší pozici, a „pravděpodobně by se nikdy nedostal k moci“. Jak totiž podle britského serveru The Guardian tvrdí německý historik, Hitler ještě rok před tím „neukázal žádné vůdčí schopnosti a byl rád, když se mohl řídit rozkazy, než rozkazy vydávat“.

Do čela Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) se Hitler dostal v červenci 1921, následující rok byla Německá socialistická strana rozpuštěna. „Konečně to vysvětluje jeho posedlé chování vůči Německé socialistické straně v následujících několika letech,“ pochvaluje si Weber odhalení dokumentu.

Všichni ostatní vysoce postavení členové NSDAP totiž chtěli sloučení s Německou socialistickou stranou, Hitler byl ale proti. Jak tvrdí Weber, pokud by nebylo jeho rozhodnutí, Německá socialistická strana by tu nacistickou „absorbovala“ a NSDAP by přestala existovat. Hitler by se pak vůdcem Německa vůbec nestal.

Dokument, o který se Weber opírá, je součástí svědectví zakládajícího předsedy Německé socialistické strany Georga Grassingera. Našel ho v archivu Institut soudobých dějin v Mnichově, kde byl doposud přehlížen. „Problém je, že mají příliš mnoho věcí,“ vysvětluje Weber, proč na dokument dosud nikdo nenarazil.

Přelomové zjištění se objeví v nové knize, kterou vydá příští měsíc nakladatelství Oxford University Press. Weber se v ní snaží popřít tvrzení, podle kterých byl Hitler po vstupu do NSDAP iracionálně jednající postava, která kromě řečnických schopností talent pro politiku neměla. „Ve své knize ukazuji, že tento příběh je naprosto špatně. Hitler byl ve skutečnosti obratný a podmanivý politický operátor, který … by nikdy nikomu neodpustil,“ tvrdí Weber.